Resultat: Stängd på grund av missbruk
0%
röster
2014-10-15, 17:56
  #5557
Medlem
Nederländska bikers går med i striden! http://www.dailymail.co.uk/news/article-2793128/the-dutch-motorbike-gangs-taking-isis-three-members-no-surrender-group-join-kurds-battle-jihadis-pro secutor-says-aren-t-committing-crime.html

Komiskt när dessa människor som anses vara farliga för samhället etc gör mer nytta än våra turkiska bröder, som strider för allas lika rätt och mot terrorism!
Citera
2014-10-15, 18:07
  #5558
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rusenby
EU vill ha ett alternativ för rysk energi vilket är en sanning, ifl det är turkisk lr inte spelar ingen roll. Allt med Turkiets visioner om att bli stormakt i MÖ är enbart visioner. Du har rätt, KRGs olja skulle inte räcka till för att försörja EU, vilket jag också poängterade. Sen att detta skulle bli någon verklighet är en annan femma, du behöver inte överreagera för att du är arab. Jag hatar nog Turkiet mer än vad du gör, men det jag vill är att framhäva var Turkiets visioner och dess behov av ett neutralt förhandslingsläge med b.la. Iran.

Ja men det jag säger är att Turkiet har inget eget allternativ dom måste få ut det av sina grannländer för att dom ska kunna erbjuda något allternativ och även om dom lyckas övertala Qatar och saudi Arabien så måste dom även övertala resten av länderna som pipelinen ska förbi och dessa länder är iran Irak och Syrien. Och så länge regeringarna som finns där är kvar så kommer dom aldrig godkänna detta. Därför supportar turkarna isis och resten av terroristerna i området för att störta Irak eller Syriens regering. Qatar och saudi Arabien har ingen gräns med turkarna på kartan. Turkarna är omringade av dessa länder som inte godkänner pipeline i deras mark. Och Europa behöver gas inte olja och Ryssland kontrollerar inte bara sin gas dom kontrollerar av deras grannländers gas och iran och andra länders gas. Sen har man funnit mycket gas i Syrien och 2011 så skrev iran Irak Syrien och Libanon avtal om att bygga pipplines som går från dessa länder via Libanon in till Europa.

Här är det jag menar och om du går lite längre ner så ser du att Qatar hade ett förslag på pipeline via Turkiet men Syrien godtog inte den. http://en.m.wikipedia.org/wiki/Iran-Iraq-Syria_pipeline
Citera
2014-10-15, 18:29
  #5559
Medlem
tigersaid86s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av beregistain
Stadanalys enligt wikimaps (som kan avvika, fast stämt bra hittills):


Sen 10 okt
KRG med hjälp av den Irakiska centralregeringen och indragna västländer gör framgång söder om staden Kerkuk
-Bustamli, Qara Naz, Barawjali, Chardaghli, Daquq återtaget av KRG ifrån IS

Att IS backar från dessa områden är förmodligen av strategiska skäl, och det verkar som IS har istället börjat gå hårt i Anbar-provinsen närmare väst om Baghdad.

-De försök som har gjorts för att återta staden Heet verka ha misslyckats som nu är i IS ägo helt. Som några tidigare har skrivit så har man kommit över ett stort förråd av stridsmaterial.
-I Anbar provinsen har man alltså misslyckats bevara staden Heet och Ramadi.

Den irakiska armen kan nog beskyllas en hel del för att man lämnar duglig stridsmaterial åt fienden, men sanningen är att råttorna de krigar mot är ett pack odjur som har börjat bli experter på att storma en bas med självmordsbombare. Det var tydligen så man lyckades inta militärbasen i Heet, och det har vi åskådat tidigare på brigadbaserna i Syrien. Majoriteten av Iraks soldater ( som vill inget annat än bara komma hem för att mata sina barn, träffa sin fru/föräldrar) saknar den erfarenhet men främst träning för att bekämpa denna sortens guerilla krigsföring och man har ropat efter västs hjälp tills rösterna sinat, och väst allierade Turkiet har besvarat med höfta upp sina gränser ännu mer för instormande terrorister. För att inte tala om gulfländernas fantastiska bidrag som faktiskt fortfarande pågår. Vilka medmänniskor eller media bemödar sig ens om att erkänna de tappra irakiska krigarna som gav sitt liv för att försvara basen i Heet? Eller efter inlägg som användaren Tigersaid som jag börjat störa på mig på:



Såfort turkarna anfaller den syrisk-kurdiska delen Ayn al arab/Kobani så spammar du hål på alla trådar med hård kritik mot turkarna. När grannar med annan folkgrupp utsätts för precis samma sak, så förändrar du din moral helt och klankar ner på dom. Ingen gillar en hycklare Tigersaid


Vad var det för fel att man blev irriterad över att IS tagit fler områden??

Det här skrev jag, gå och hacka på någon annan!

Du citerade mitt inlägg nedan:

Ohoo.. ännu engång.
Fler tanks och vapen till IS ännu engång!
Vad i!

Iraq’s military abandoned a strategically important base in Anbar province after heavy fighting with ISIS militants, provincial security force sources told CNN on Monday.
Citera
2014-10-15, 18:31
  #5560
Medlem
tigersaid86s avatar
Flygbombningar i Irak.

In Iraq, one airstrike near Haditha Dam destroyed one ISIL armed vehicle and one ISIL guard shack. Four airstrikes near Bayji destroyed an ISIL building, an ISIL Humvee, and an ISIL machine gun, and damaged an ISIL artillery piece.
Citera
2014-10-15, 18:53
  #5561
Medlem
Enligt PKK så har det skett flygattacker emot dem vid Iraks gräns, dem besvarade det genom att attackera en turkisk militärbas.
Citera
2014-10-15, 19:12
  #5562
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Flygbombningar i Irak.

In Iraq, one airstrike near Haditha Dam destroyed one ISIL armed vehicle and one ISIL guard shack. Four airstrikes near Bayji destroyed an ISIL building, an ISIL Humvee, and an ISIL machine gun, and damaged an ISIL artillery piece.

Det är irakiska armen såg på tv att dom dödade någon ledare i isis som heter al raad al baghdadi
Citera
2014-10-15, 19:19
  #5563
Medlem
Jag vet inte om väst media är så pålitlig när det gäller nyheter om Irak och Syrien för dom är ju mycket påverkade av Qatar, men nu tittar jag på irakisk tv kanal och dom är i området Abu ghuraib och pratar med armen och klanledarna där, dom säger att det är inte sant att isis har tagit över området.
Citera
2014-10-15, 19:33
  #5564
Medlem
tigersaid86s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eraser2014
Det är irakiska armen såg på tv att dom dödade någon ledare i isis som heter al raad al baghdadi

Hoppas det men det stod såhär angående vad/vilka plan som utförde dessa attacker:

To conduct these strikes, attack and fighter aircraft deployed to the U.S. Central Command area of operations were employed.
Citera
2014-10-15, 19:34
  #5565
Medlem
Såg nyss en reportage på irakisk kanal om att vissa sunni personer får vapen av irakiska regeringen för att bekämpa isis i deras område men sen när irakiska armen kommer till de området så krigar dom mot dom istället och samarbetar med isis. Helt sjukt! Och väst media visar ingenting om detta..
Citera
2014-10-15, 19:41
  #5566
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Hoppas det men det stod såhär angående vad/vilka plan som utförde dessa attacker:

To conduct these strikes, attack and fighter aircraft deployed to the U.S. Central Command area of operations were employed.

Ja du har rätt det är i anbar provinsen. Jag menade i salah el din provinsen i beji raffineriet norr om tikrit.
Citera
2014-10-15, 21:50
  #5567
Bannlyst
Shiitiska gruppen Asayb Ahl Haq attackerade en sunnitisk Moské och 70 personer miste livet i staden Sadyea i Irak.

Bild på offren: https://www.anonimg.com/img/9e052b2dd930224ea39fab8951e963e0.jpg


Varför hör man inget om shiiternas brott mot sunniter och kurder? Många har flytt för sina liv från områden som ni kontrollerar. Hur kommer det sig att ni shiiter "råkar" ge bort vapen och mat till Isis? Det är inte första gången, jag läste att Iran stödjer Isis via shiitiska araber för att slå ut kurderna.


Amnesty International Irak: Regeringsstödd shi'amilis begår krigsförbrytelser

Bland de shi'itiska rebellgrupper som tros ligga bakom raden av kidnappningar och mord finns: Asa'ib Ahl al-Haq, Badr-brigaderna, Mahdiarmén och Kata'ib Hizbollah.

Vid en vägspärr norr om Bagdad hörde Amnestys utredningsteam en medlem av Asa'ib Ahl al-Haqmilisen säga: "Om vi fångar "hundarna" (sunniter) som kommer ner från Tikritområdet ska vi avrätta dem......De kommer till Bagdad för att utföra terrordåd, så vi måste ta kål på dem."

http://www.mynewsdesk.com/se/amnesty_international__svenska_sektionen/news/irak-regeringsstoedd-shi-amilis-begaar-krigsfoerbrytelser-95203

.
Citera
2014-10-15, 22:36
  #5568
Medlem
tigersaid86s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eraser2014
När har shia muslimer gett mat och vapen till isis? Iran ligga bakom isis? Är du seriös? Istället för att att sparka på dom som redan ligger ner så tycker jag att du ska gå och läsa historia och sen komma och erkänna hur dum påstående du nyss la ut på Flashback haha

Jag uppfattade att han bara hade läst och inte fastslog det.
Eller förstod jag fel och ni två rätt?...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in