Citat:
Ursprungligen postat av
Run3
Kan du precisera vad du menar med "i över 3 år"? intePK14 har ju rätt om att guldet har trendat neråt sedan 2011-2012. Kollar man däremot mellan t.ex. 1994 och 2014 är det en rätt fin positiv trend.
Den 23 augusti 2011 hade guld sin peak efter en långvarig uppåt trend och sedan började guldet falla, vi såg förvisso en stark men kortvarig återhämtning under 2012 (det syns på varenda graf och är inget jag har missat) men jag tycker att perioden från den 23 augusti 2011 tills idag har varit en bear market för guld.
Om jag förstod
intePK14 rätt så anser han att nedåt trenden för guld började efter återhämtningen 2012.
Läs artiklar om guldprisets utveckling och avgör själva, det är en intressant tid för guld just nu och jag tror att läsare här hellre vill ha länkar och analyser som behandlar spotpriset än vad som är att betrakta som en nedåtgående trend.