Citat:
Ursprungligen postat av
Hydrargyrum
Det jag påstod var att män hade presterat bättre än kvinnor på uppgiften i fråga. Såvida deltagarna inte ljugit om sitt kön kan du inte ifrågasätta.
Vilket jag inte bestridit... Precis som det oftast är män som har hår under armarna och på benen -- likafullt är det naturligt att ha det för båda..
Citat:
Vad man kan ifrågasätta är vilka slutsatser man kan dra därav. Jag påpekade själv att en generalisering kräver att hänsyn tages till bland annat antalet deltagare i testet.
Du är själv en flashbackfåne.
Antalet deltagare är underordnat - det har betydelse att människor inte utvecklas i vakum utan påverkas av förväntningar, fostran osv..
Citat:
Det torde inte vara svårt att föreställa sig att hormonnivåer påverkar hjärnan och dess utveckling. Jag är lekman på området och kan inte uttala mig om hur hjärnan påverkas och i vilken utsträckning det sker
.
Det är ingen som kan uttala sig om det när det gäller just tankeförmåga/utveckling
Citat:
Jag tror att du svårligen kan ifrågasätta kopplingen mellan könshormoner och biologiskt kön.
Nej, men jag kan bestrida att din snopp gör att du är bättre på tex matte än de med fitta .. För det finns inga sådana sanningar..