2014-09-18, 17:23
  #24793
Medlem
Lotsos avatar
Autumn Schreck

The Invisible Ray (1936)


En vetenskapsman har lyckats ta reda på att en meteor för miljontals år sedan träffade Afrika. Vid en expedition till Afrika upptäcker man ett märkligt ämne, Radium X, som har såväl helande som destruktiva krafter.

De två stora jättarna från skräckfilmernas 30-40 talet, Boris Karloff och Bela Lugosi i en film tillsammans. Dock inte första gången då dem tidigare medverkade i både The Black Cat (1934) och The Raven (1935), och tyvärr är dem två bättre filmer än vad denna är.
Ungefär samma här som med Murders in the Rue Morgue, så lämnar denna en med att vilja ha lite mer och den kommer inte upp på samma nivå inom handling och underhållning som de andra klassiska Universal filmerna.

Filmen är stämningsfull och börjar till och med med ett slott uppe på ett berg bland åska och blixtrar, perfekt öppning för en sådan här film. Både Boris Karloff och Bela Lugosi gör bra ifrån sig, och självklart är scenerna med dessa två det bästa med filmen. Jag bara älskar och se dessa två personerna prata med varandra och se vem som kommer av sig som vinnaren.
Många tror att Karloff och Lugosi hatade varandra i verkligheten, då de var rivaler på filmerna. Men faktum är så var de båda två väldigt goda vänner i verkligheten och uppskattade varandras arbete.

Filmen i sig har mycket att gå på, till exempel gillar jag idén med Radium X och att dem jobbar in radioaktivitet i det hela. Men jag tyckte utförandet kanske hade kunnat bli lite bättre, för man sitter där och önskar man hade fått lite mer.
Bland annat hade jag önskat att Karloff gick lite mer galnare framåt slutet än det vi fick. Han var redan sympatisk i sin karaktär, så att se honom gå totalt galen hade inte skadat alls. Men istället kommer han mer av sig som en blandad person som vill ta hämnd, samtidigt som han försöker ta det lugnt. Vilket är tråkigt då Karloff verkligen kan spela galen riktigt bra.

En sak den gör är att gå lite mer åt det realistiska hållet, något som man kan uppskatta då de flesta filmerna har något övernaturligt i sig. Visst, det som inträffar här är orealistiskt. Men filmen har ändå en seriös ton över sig och den realistiska känslan känns äkta som karaktärerna går igenom och reagerar.

I sin helhet ännu en film som är bra. Karloff och Lugosi är som sagt bäst med hela filmen, och likaså alla deras scener tillsammans. Handlingen är intressant och underhållande är den, man hade bara önskat lite mer. Stämningen är på topp och du har sympati för varje karaktär i filmen.
Jag är svag för dessa klassiska Universal filmerna, då dem håller en speciell plats hos mig. Detta är en film som är lite bättre än Murders in the Rue Morgue, och har en handling som kanske inte är den mest underhållande och där utförandet kunde varit lite bättre. Men där man i slutändan ändå finner nöje.

3 av 5!

http://www.imdb.com/title/tt0027800/?ref_=fn_al_tt_1

Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=t_gsfQS7oxY
Citera
2014-09-18, 22:51
  #24794
Medlem
Lotsos avatar
Autumn Schreck

Black Friday (1940)


Doktor Sovac räddar livet på sin vän professor Kingsely genom att genomföra en illegal hjärntransplantation. Operationen visar sig dock ha en liten bieffekt som gör att hjärnans tidigare ägare gör sig påmind, i det här fallet en gangster som gömt undan en halv miljon dollar.

Black Friday kan beskrivas som en Dr. Jekyll and Mr. Hyde i ett gangster drama, och mitt i smeten har vi Boris Karloff och Bela Lugosi. Tyvärr så överspeglas dessa två, och det blir Stanley Ridges som stjäl hela showen.
Från början var det tänkt att Lugosi skulle spela Karloff rollen, och Karloff skulle spela Stanley Ridges rollen. Men Karloff lyckades inte så bra i rollen och ersatte där av Lugosi, där Lugosi i slutet fick en biroll som en gangster skurk som hade kunnat bli spelad av vem som helst.

Problemet med denna filmen är att skräcken blandas ihop med en gangster rulle och båda delarna är inte särskilt starka eller intressanta. Och både Karloff och framför allt Lugosi slängs åt sidan och där Stanley Ridges tar åt sig all äran, då han tar mest speltid.
Stanley Ridges är bra i sin roll och han överklassar nästan Karloff och Lugosi. Men när du har en film som marknadsför sig själv som en Karloff och Lugosi film, och detta är resultatet man får. Då blir jag lite besviken. Samtidigt är inte handlingen till gangster handlingen särskilt intressant heller.
Sättet Stanley Ridges ändrar personlighet också, är som direkt taget från Dr. Jekyll and Mr. Hyde, så även där känns det som det är snott från en annan bättre film.

Jag finner det extremt pinsamt över hur Lugosi hanteras i denna filmen. Han får knappt någon speltid, han och Karloff har inga möten ihop och hans roll hade kunnat bli spelad av vem som helst. Till och med sättet han dör på är otroligt patetiskt.
Karloff har dock mer och bättre speltid. Han gör rollen bra som han tog åt sig till slut, men när filmen väl kommit igång och Stanley Ridges personlighet börjar ändras, tar Karloff ett steg bakåt. Han är inte med lika mycket längre och han får heller inte så mycket att göra.
Filmen berättas också i en flashback, då en journalist läser Karloffs anteckningar i en bok. Så varje gång Karloffs berättarröst kommer in för att prata, så klipper filmen till anteckningarna som han skrivit ner och läser det som står på pappret. Kanske inte så stor grej, men efter ett tag blir det jobbigt med hur filmen ändrar sig dit, när du istället hade kunnat bara haft Karloffs berättarröst och filmat i flashbacken.

Men för att ge filmen lite positiva grejer så är den underhållande. Något alla dessa klassiska Universal filmerna har gemensamt. Jag kan heller inte ta en premies som är Dr. Jekyll and Mr. Hyde i ett gangster drama helt seriöst, och för hur dåligt det än låter så fann jag något nöje med det hela och var med hela filmens gång.

I sin helhet var detta en helt okej film. Karloff och Lugosi är bra och gör bra ifrån sig, det bara är tråkigt hur deras roller överskuggas utav Stanley Ridges, som är huvudpersonen och stjärnan i hela filmen. Det är också extremt patetiskt och pinsamt över hur lite Lugosis roll betyder för filmen och att vem som helst hade kunnat spela den. Tonen på filmen är heller inte direkt det bästa då skräcken och gangster temat inte riktigt går hand i hand.
Men är man som mig och älskar dessa typer av filmer så lär man ändå finna nöje även bland de sämre filmerna, så även här. Så ifall ni vill ta och se Dr. Jekyll and Mr. Hyde i ett gangster spel med Karloff och Lugosi i smeten är detta filmen för er.

2.5 av 5!

http://www.imdb.com/title/tt0032258/?ref_=fn_al_tt_3

Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=w4UjGfWkuJM

Måste även tillägga att även ifall trailern till alla dessa filmerna ger iväg mycket, är dem bara helt jävla fantastiska att kolla på.
Citera
2014-09-18, 23:16
  #24795
Avstängd
Halloween2s avatar
Såg under kvällen filmen The poughkeepsie tapes http://www.imdb.com/title/tt1010271/combined

Helt okej film, mördaren filmar sina brott under tidiga 90talet och det är en del scener som är obehagliga. Filmen vill framställa som det har hänt på riktigt och det är interjuver med fbi och polisen men en snabb google sökning så visar det annat helt okej film att slänga bort en kväll på ialla fall
Citera
2014-09-19, 15:26
  #24796
Medlem
Lotsos avatar
Autumn Schreck

The Mummy's Hand (1940)


Två arkeologer finner spår som leder till den egyptiska prinsessan Anankas grav. De ordnar finansieringen och beger sig till Egypten där en överstepräst och den levande mumien Kharis ansätter dem. Den första av fyra filmer i Kharis-serien.

Det är rätt så säkert att ta och se denna filmen utan att ens ha sett föregående film. Den gör inga bemärkelser eller ens nämner händelserna från första filmen, och enligt IMDb är detta en remake på 1932 versionen.
En annan sak är att den tar en mer komedi och äventyrs riktning och påminner mer om en gammal Indiana Jones film, fast inte lika bra då såklart. Och mixar in en mumie i det för skräck elementet. Det funkar ganska så bra och jag gillade filmen för vad den var.

Filmen tar som sagt en mer komisk aspekt och likaså med äventyrs delen. Faktiskt så skulle jag ha svårt att kalla det en skräckfilm rakt av. Men i 1940 kan jag tänka mig att vissa delar av filmen var läskiga.
Ibland funkar humorn, ibland funkar den inte. Om något fick jag höra tjejen i filmen säga till huvudpersonen "You are swell", mer 30 och 40-tal blir det inte.

En annan intressant aspekt är att mumien i filmen är i sitt bandage hela tiden, går sakta och säger ingenting. Något som 1932 versionen inte gjorde, där var Karloff utan bandage, pratade (sällan dock) och gick vanligt. Här får vi den mer traditionella mumien som går sakta, jagar sitt byte, stryper dem och är i bandaget hela tiden. Något som resten av serien kommer fokusera på.
Jag gillar sättet med den traditionella mumien och det är underhållande, men just för att 1932 gick den andra vägen så uppskattar jag den mer. Den har också Karloff i huvudrollen och ett bättre manus.
Det tar ett tag innan mumien dyker upp. Men vägen dit är inte så farlig. det bjuds på humor, och karaktärer man bryr sig om och finner något intressanta. Handlingen är inte fy skam och när mumien väl dyker upp blir det som isen på kakan.

I sin helhet gillade jag filmen för vad den var. Den når verkligen inte upp till 1932 versionens standard, och ni som förväntar er en renodlad klassisk skräckfilm där en mumie går rundor och dödar folk lär bli besvikna.
Istället bjuds det på komedi och äventyr i första hand med en mumie som kommer in i andra halvleken. Det bjuds på halvdana intressanta karaktärer och en handling som heter duga. En uppföljare som inte är helt fel och gör ett ganska så bra jobb på att vara det den är.

3 av 5!

http://www.imdb.com/title/tt0032818/?ref_=nv_sr_1

Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=0xDi37_Eg6g
Citera
2014-09-19, 17:47
  #24797
Medlem
Carnage.s avatar
Nyaste trailern för V/H/S: Viral:
https://www.youtube.com/watch?v=5Gd1-e8yTlY

Och visst ser det genuint mega-uselt ut, verkar vara en sån där billig och cynisk cash-in som Paranormal Activity: The Marked Ones. CGI-effekterna är bland det fulaste jag någonsin har sett.
Citera
2014-09-19, 23:11
  #24798
Medlem
Lotsos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Carnage.
Nyaste trailern för V/H/S: Viral:
https://www.youtube.com/watch?v=5Gd1-e8yTlY

Och visst ser det genuint mega-uselt ut, verkar vara en sån där billig och cynisk cash-in som Paranormal Activity: The Marked Ones. CGI-effekterna är bland det fulaste jag någonsin har sett.

Ser skrattretande dålig ut
Citera
2014-09-19, 23:44
  #24799
Medlem
Zaxxons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lotso
Autumn Schreck

The Mummy's Hand (1940)

En annan intressant aspekt är att mumien i filmen är i sitt bandage hela tiden, går sakta och säger ingenting. Något som 1932 versionen inte gjorde, där var Karloff utan bandage, pratade (sällan dock) och gick vanligt. Här får vi den mer traditionella mumien som går sakta, jagar sitt byte, stryper dem och är i bandaget hela tiden. Något som resten av serien kommer fokusera på.
Jag gillar sättet med den traditionella mumien och det är underhållande, men just för att 1932 gick den andra vägen så uppskattar jag den mer. Den har också Karloff i huvudrollen och ett bättre manus.
Jag var bara runt 8-10 år då jag såg Mumien med Karloff, på SVT, och var sååå jävla besviken på utseendet (på den tiden pojkar lekte med monster-dockor eller Ken). Skrynklig Karloff med en fez på nöten?? Wtf lixom. Denna rulle och efterföljande Hammer-rullar håller jag betydligt högre.

Försökte se om 1932-versionen för ett par år sen men gav upp pga skådespeleriet, riktigt risigt.
__________________
Senast redigerad av Zaxxon 2014-09-19 kl. 23:53.
Citera
2014-09-20, 05:40
  #24800
Medlem
Rakiis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaxxon
Jag var bara runt 8-10 år då jag såg Mumien med Karloff, på SVT.

Oj, måste ha varit på sjuttiotalet då under en sommar då Nils-Petter Sundgren var filminköpare på sagda tv-kanaler?
Citera
2014-09-20, 05:43
  #24801
Medlem
Rakiis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Carnage.
Nyaste trailern för V/H/S: Viral:
https://www.youtube.com/watch?v=5Gd1-e8yTlY

Kommer att se den, men ser horribelt megauruselt ut!
Citera
2014-09-20, 13:00
  #24802
Medlem
shitlists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Carnage.
Nyaste trailern för V/H/S: Viral:
https://www.youtube.com/watch?v=5Gd1-e8yTlY

Och visst ser det genuint mega-uselt ut, verkar vara en sån där billig och cynisk cash-in som Paranormal Activity: The Marked Ones. CGI-effekterna är bland det fulaste jag någonsin har sett.
Haha, ser ju ut som en riktigt festlig film!
Citera
2014-09-20, 13:45
  #24803
Medlem
Zaxxons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rakii
Oj, måste ha varit på sjuttiotalet då under en sommar då Nils-Petter Sundgren var filminköpare på sagda tv-kanaler?
Nä, under 80talet. De körde även andra gamla svartvita skräckfilmer som Werewolf of London, Dracula, etc.
Citera
2014-09-20, 14:22
  #24804
Medlem
JoeL431s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaxxon
Nä, under 80talet. De körde även andra gamla svartvita skräckfilmer som Werewolf of London, Dracula, etc.
Jaha, jag trodde de var på 40-talets bio du menade .
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in