En rolig bild när dom gick till paus. Löfven ser sammanbiten och koncentrerad ut, Reinfeldt ser ut att vara glad och avslappnad.
Problemet för utmanaren i sådana här debatter är att den måste visa att den har en annan väg framåt. Det Löfven gör i mitt tycke är att säga att mycket är skit, men hans förslag till att lösa problemen är till stora delar floskler som hade kunnat komma från vem som helst. Ja, dom vill satsa mer på järnvägen, men det vill alliansen också.
Reinfeldt däremot svarar i mitt tycke mer initierat och har god koll än så länge i alla fall på vad som gjorts och inte. Framför allt gillade jag diskussionen i vargfrågan där Reinfeldt tar all den erfarenheten han har som statsminister och läxar upp Löfven över vad Sverige har diskuterat med EU. Det ger förtroende. Jag kanske inte just gillar Reinfeldt politik, men han är en väldigt bra retoriker. Det märks att Löfven gick fackvägen, där mindre debatteras öppet. Med det sagt kanske Löfven är bra på spelet bakom ridåerna, men det är omöjligt att veta i detta läget.
Att jag ens fortsätter titta på skiten beror helt och hållet på att någon i början av tråden nämnde något om en minderårig med synlig bh. Jag har inte fått syn på henne ännu. Har hon bytt om?
Innan varje val så ska det börja byggas en massa, jag kan lova er att nästa val är läget betydligt värre, något som är värt att komma ihåg till nästa val Ingen av blocken kommer att klara av att bygga tillräckligt mycket på fyra år.
Innan varje val så ska det börja byggas en massa, jag kan lova er att nästa val är läget betydligt värre, något som är värt att komma ihåg till nästa val Ingen av blocken kommer att klara av att bygga tillräckligt mycket på fyra år.