Igår kväll hade nära 2.200.000 personer redan förtidsröstat. En bra bit över en tredjedel av väljarna har alltså redan röstat. Hur många röstberättigade är det? Uppåt 7 miljoner? Och runt 6 miljoner kommer rösta? Jag tror många underskattar förtidsröstningen och bara satsar på att synas och höras på valdagen.
Undrar om Sverigedemokraterna redan nu kan ha nått lika många röster, 340.000, som man hade för fyra år sedan totalt som valresultat? Det är fan inte omöjligt. 2.200.000 hade alltså förtidsröstat redan igår kväll. Om opinionsmätningarna stämmer kan man med fog gissa på minst 11-12% som valresultat. Plus att Sverigedemokrater antagligen är än mer benägna att förtidsrösta än andra. Det är fan helt möjligt att SD redan har dom där 340.000 väljarna från 2010 redan nu.
Vi kan göra ett tankeexperiment med ett valresultat på 12%. Då skulle Sverigedemokraterna redan nu ha 264.000 röster, plus att jag som sagt är säker på att Sverigedemokrater är än mer benägna än andra att förtidsrösta.
Vad tror ni andra här om det? Kan Sverigedemokraterna redan nu vara uppe i dessa 340.000 röster som man fick vid valet 2010 totalt? Det är en kittlande tanke