Citat:
Ursprungligen postat av
Vintergrisen
Ryktet går ut på att det inte alls skulle vara hans privata pengar som det spelats för utan att det istället skulle handla om fuffens ā la Sahlin. Önsketänkande av vissa, men visst, inget kan väl uteslutas. Däremot finns det ju vissa saker som talar emot det hela. Dels att JÅ understryker att han inte gjort något brottsligt, att det är hans pengar, osv. samt att SR pratar om källskydd. Skulle det handla om offentliga uppgifter så skulle knappast källskydd vara av intresse.
Det känns som att journalisterna då och då håller koll på hur JÅ hanterar sitt riksdagskort. Det skulle jag göra om jag var journalist.
Jag tror personligen inte heller att JÅ spelat för Riksdagens pengar, men en teori skulle ju kunna vara att han slarvat någon gång och tagit en (o)kalkyleras risk vid något
enskilt och enstaka litet tillfälle, och använt kortet.
Missbrukare gör för eller senare så..