Citat:
Ursprungligen postat av
Skoll
Nu är det inte bilar vi pratar om utan politik och där är det i högsta grad viktigt varför du gör något och vilken ideologisk bakgrund det finns till den politik som du vill föra. Om det inte var på det viset så vore politik meningslös.
Fast socialism är fortfarande socialism, oavsett dina motiv till att förespråka socialism (klasskamp vs klassfred, jämlikhet vs rimlig rättvisa osv).
Citat:
Ursprungligen postat av
Skoll
Personligen så tror jag att både rödingar och obehagliga reaktionära högertyper är smartare än dig i det här fallet men för min del så får du gärna tro att du själv är någon representant för vänstern, är ju inte direkt som att det ändrar något rent praktiskt.
Jag ser mig kanske inte som en representant för vänstern men tycker ändå att vi har mer gemensamt med vänstern än med högern och tittar man ur ett högre perspektiv än gatuperspektivet så är inte kommunister våra främsta fiender heller (det är helt andra krafter som styr idag). De tyska nationalsocialisterna var en radikal och progressiv kraft som av historiska tillfälligheter tvingades alliera sig med mer reaktionära högerelement (för att rädda Tyskland från kommunismen och hålla ihop landet i en svår tid).
Citat:
Ursprungligen postat av
Skoll
Man kan förstås se högern som död men nationalism är ju också en form av höger.
Nationalsocialism är i alla fall inte höger.
Citat:
Ursprungligen postat av
Skoll
Trams, jag är själv hedning och har svårt att se något mer högerorienterat än detta. Snarare så är det kristna som alltid har bränt hedningar på bål, men kristendomen är ju också den ultimata vänsterreligionen.
Det var ju det jag menade, att om du hade åkt tillbaka och joinat den "ursprungliga högern" (som var kristen) så hade du blivit eldad på bål. Det finns liksom ingen historisk och konsekvent "högerkraft" som man kan återkoppla till, varför det är meningslöst att se sig själv som "höger".
Citat:
Ursprungligen postat av
Skoll
Det är säkert sant att den höger som fanns innan franska revolutionen och resten av den tidens stora omvälvningar manifesterade de principer som jag talar om i betydligt högre mening än något som återfinns idag. Då andra sidan så är det ju förstås möjligt att återknyta till gamla principer samtidigt som man blickar in i framtiden vilket jag anser vara målet för dagens nationalistiska höger.
Man kan återknyta till sunda principer utan att kalla sig "höger".