Citat:
Ursprungligen postat av
Alienna
Jag väljer helt enkelt det
minst dåliga alternativet.
Jag har nämligen ingenting till övers för
censur, diktatur och klimatreligiösa tokdårar.
Det här gäller även för mig. Vi har en sjuklöver som knappt granskas eller kritiseras längre. De är mediastyrda och saknar visioner. Allt verkar handla om makten.
För mig är det viktigare att allt går rättvist till. Det känns som att det någonstans är där jag vill påbörja resan mot ett bättre samhälle. Öppenhet och ett försök till rättvisa i alla fall. Utan inblandning från proffstyckare.
Sen tycker jag inte heller att det är rätt att invandrare bor med kackerlackor ute i förorten. Jag gillar inte att man förminskar invandrre och anser att de ärför svaga för att klara av krav.
Jag tror att människan vill leva upp till sin existens, och jag tror att man gör invandrarna en jävla björntjänst när vi gömmer undan dem i ghetton.
Är det några som verkligen är rasistiska är det sjuklövern.
Att ställa krav på människor, oavsett ursprung är inte rasism.