Citat:
Ursprungligen postat av
BAB7
Jag har den senaste tiden uppmärksammat lite nya trender i Malmö, dock vill jag inte på något vis peka ut invandrarna som "skyldiga" till detta, jag har i alla fall noterat följande trender på senaste tiden:
1. Det ligger mycket skräp överallt, det ger en sunkig känsla i staden, har Malmö Stad dragit in på renhållningen eller kastar folk sitt skräp rakt ut på gatan!
2. Folk spolar inte när dom har bajsat på offentliga toaletter som tex på McDonald's.
3. Folk låter sina småbarn vara lösa i bilen/obältade när dom är ute och åker bil.
4. Folk kör mot rött ljus vid ljussignaler titt som tätt, har det precis slagit om till rött så är är det visst okej att köra i alla fall, gult betyder full gas och den bromsar får en bil röven, garanterat!
5. Kvinnor har börjat köra bil aggressivt.
6. Polisen har bilvit slappare och ser gärna mellan fingrarna när det gäller mindre förseelser och småbrott som tex, urinering på allmän plats/ diverse trafikbrott/ bilar som plockar upp gatuhoror etc.
7. Ökat klotter och mer slitna fasader på diverse hyreshus, ser trist ut.
8. Explosionsartad ökning av antalet thaimassage-ställen i stan, lätt över 50 stycken, billigt också med 300 kronor tex för en erotisk tantra-massage!
dessa massagekliniker måste betala 10-15.000 i hyra varje månad + andra omkostnader, tjejerna måste bo nånstans och äta, en jävla masa folk måste plötsligt velat bli masserade, helst två gånger i veckan, för att det ská löna sig,
sedan är det svarta pengar, varför kan inte skatteverket göra sitt jobb?
för att inte tala om polisen....
nån jävla fet kines sitter och kammar in cash, på detta sätt göder man den vietnamesiska maffian,
som om det inte räckte med att de har svartjobbare på kinarestauranger och skrädderier