Citat:
Ursprungligen postat av
Tuxie
Ungefär i vilken takt kan jag räkna med att mina pengar att blir utlånade i? Jag har alldeles nyligen satt in lite pengar men hittills har bara några hundra per dag har lånats ut. Är det någon idé att sätta in mer innan det mesta av nuvarande saldo är utlånat?
Jag undrar också exakt vad posten "Avgift" som kommer tillsammans med varje "Utlåning"-post innebär då "utlånat kapital" är summan av alla "utlåning" och "avgift". Allt jag hittar om avgifter är i informationen som riktar sig till de som lånar, och som många här ovan har påpekat så fungerar inte informationsknappen ("The content could not be loaded").
Hej Tuxie,
Vi har den här månaden haft en insättningskampanj som varit väldigt lyckad och vi har fått in kring en miljon kronor på denna. Detta har gjort att vi just nu har mycket kapital tillgängligt. Vår målsättning är att allt detta skall vara utlånat inom tre månader. De pengarna som inte är utlånade ligger ändå och är räntebärande med för närvarande 1.95%.
Vi har uppdaterat transaktionshistoriken så att man numera kan söka i den, samt lagt till så att förlängningsränta etc syns där direkt. Tyvärr ställde det till ordningen på transaktionerna och att man inte längre kan klicka på informationstecknet. Vi jobbar på att åtgärda detta.
Angående avgiften så är det något vi har valt att redovisa helt öppet i transaktionshistoriken. En Lånare betalar när de betalar tillbaka ett lån både ränta och en förmedlingsavgift för lånet. Av bokföringstekniska skäl måste denna förmedlingsavgift tas i samband med att lånet betalas ut. Därför lånar ni Sparare ut även denna avgift åt Lånaren. På ett lån på 3 000 kr är förmedlingsavgiften 300 kr. Om din del av lånet är 100 kr lånar du alltså ut 100 kr till Lånaren + 10 kr i förmedlingsavgift.
Denna förmedlingsavgift betalas sedan tillbaka till er Sparare. Antingen direkt av Lånaren när de betalar tillbaka sitt lån eller av oss om Lånaren betalar tillbaka inom 14 dagar.
Avgiften skiljer sig lite beroende på hur stor lånesumman är. På alla lån över 2 000 kr är förmedlingsavgiften 10% i dagsläget. På de mindre lånen är de dock större rent procentuellt (främst eftersom våra kostnader i princip är desamma i hantering, oavsett lånestorlek), därför kan storleken på avgifterna skilja sig i din transaktionshistorik. På ett lån på 1 500 kr är förmedlingsavgiften exempelvis 240 kr.
Jag hoppas att det här var svar på din fråga, om inte eller om du har några andra är så det bara att återkomma!