Citat:
Ursprungligen postat av
MrFold
Ja, vi har nog väldigt olika bild av vissa saker i utredningen. Jag kan då inte läsa ut något pedanteri eller kyla i hur överkroppen med armar och huvud hade slängts i en grop och slarvigt täckts över med stenar. Inte heller benen som förefaller ha kastats in genom en lucka känns som en planerad och organiserad mördares verk. Om man nu inte ska anta att det handlar om att kasta skulden på en oskyldig.
Problemet med att hävda något sådant är att man ger sig in på typiskt konspirationsteoretiska resonemang. Med dem kommer också oundvikligen att käka kakan och ha den kvar. Eller som jag skrivit i tråden: Damned if you do, damned if you don't. MB är den trolige gärningsmannen hur man än ser på saken. Hade kroppen varit omsorgsfullt gömd och hittats av en märklig slump så hade det varit ett bevis på att det var han och inte den desorganiserade KJ. När den nu hittades som den gjorde så är det ändå MB som är den trolige gärningsmannen, eftersom han försökt att få det hela att se ut som ett verk av en galning.
Sen anser jag personligen att den egendomliga kombinationen av metodiskt döljande av spår och obegriplig hantering av vissa saker (som att slänga in benen i ett ödehus) mer tyder på en personlighet åt KJ-hållet. Det svär i varje fall inte emot den KJ vi lärt känna genom utredningen. En kille som har björnkoll på vissa grejor och aldrig exempelvis missar ett airsoftevent. Men inte kan passa tider och komma ihåg att handla. En kille som kan slå sig på ganska komplicerade projekt (tillverka skottsäkra västar åt hundar mm), men samtidigt inte får enkla ärenden gjorda. En kille som visar förvånande handlingskraft i vissa lägen (den döda hunden som åkte ner i älven), men förhåller sig passiv i andra lägen. En kille som blandar avancerade funderingar och vad som förefaller vara ganska utstuderade lögner med både ömkliga och barnsliga bortförklaringar. Han är verkligen ett skolboksexempel på AS-personens "ojämna begåvningsprofil".
HR gjorde bedömningen att GM måste ha klättrat uppför rampen, in i huset och därefter placerat benen bredvid varandra på golvet.
Om du läser vittnesmålen i FUP avseende benen, förstår du säkert vad jag menar med pedanteri.
Tvättning, snitt, placering. Det var inte fråga om någon hastig dumpning.
På fyndplats 2 har man tagit sig tid att skära tejp, dra bort emballage, lägga kvistar och placera 6 st stora stenar ovanpå kroppen.
Till det erfordras viss tid och noggrannhet. Kylan består i att att klara av att stanna kvar i situationen tills allt är slutfört.
Håller med om att KJ är ett "skolboksexempel" och det är bara i praktiken man kan bedöma hur hårt en diagnos slår. Det som för gemene man anses vara enkelt är svårt för KJ.
Hunden åkte ner i älven ja, fast här bortser du från den ojämna energinivån som följer med diagnoserna. Han blev förmodligen fullständigt utmattad efteråt av dramatiken kring hunden.
Jag får heller inte ihop tider för mord, undanröjande av bevis till placering på fyndplatser. Båda fyndplatserna ligger i mycket nära anslutning till farbar väg. Man får då förmoda att ett fordon har använts, det ligger närmast till hands.
Mellan den 18-20 maj var KJ´s bagageutrymme till brädden fylld med grejer. Skulle han först ha plockat ut allt och därefter lagt in emballerade kroppsdelar? För att återigen lägga tillbaka grejerna.
Eller har han lånat en bil, vems i så fall?