Citat:
Ursprungligen postat av
Pruttfisk
Narkosen ger jag mig inte på, det har tillräckligt med folk pratat om. Men ingreppet i fråga, att gå om via vårtgårdarna istf under bröstet gör mig lite eftertänksam.
Ska implantaten ligga utanpå körtlarna eller under? Vanligast är under, därför att ge så liten påverkan på framtida laktation och expansion inför desamma. Så att brösten har möjlighet att likt naturligt växa vid graviditet och kunna amma som tänkt.
Att gå genom vårtgårdarna känns även mer riskabelt på nerverna. Inte att operationen ska göra ont, det löser narkosen, men att känseln blir nedsatt samt förmågan att amma påverkas.
Låter som en onödig risk, gentemot att gå in underifrån och lägga implantaten bakom.
Ärren kommer ju inte synas under heller, de kommer ändå hänga över tillräckligt om ett par år, och även innan kommer storleken ge sådan skugga åt ärret att det inte syns. Att gå in framifrån känns som att det kommer ge påtagligt synligare ärr.
Oavsett om tanken bara är att visa le boobz för partners är ju ett ärr alltid ett ärr.
TL,DR. Skeptisk till ingång via vårtgårdarna. Ser fram emot resultatet.
PS. Är inte kirurg, utan bara med. kand. så kirurgen har nog bättre koll. Men kan inte annat än att oroa mig för en fellow FBare.
Implantatet ska ligga bakom börst muskeln, då både min kirurg och jag tycker det passar just mig bäst. Varför han valt att gå via vårtgården är att han samtidigt på det sättet kan lyfta mitt bröst. Mina bröst sitter i dagsläget för långt ner, så att lägga in ett implantat utan lyft skulle göra att det ser ut som jag har världens hängbröst redan när jag är 21 år. Alltså det kommer synas mer. Min kirurg med många års erfarenhet har lärt sig att tjejer med min typ av bröst (små hängiga) blir mycket mer nöjda om man gör ett lyft samtidigt. Han har haft kunder som inte gjort det och många har senare kommit tillbaka och lyft dom.
Han har även gjort lika många sådana operationer, via vårtgården, som han har gjort under bröstet.
Så jag tror absolut inte det blir några problem. Inga nerver går till skada då man skär runt själva vårtgården så där kommer man inte i kontakt med några nerver. Nedsatt känsel i bröstvårtorna kan man få, men de kommer ofta tillbaka inom nått år. Man kan få nedsatt känsel i vilken typ av bröstoperation man än gör, även om man hade lagt ett snitt under bröstet.
När det gäller ärren så ska det tydligen smälta in i vårtgårdarna, det blir liksom rött med tiden och man kommer inte se det alls. Kirurgen sa även när man gör via vårtgårdarna får man även sola efteråt

vilket man inte får annars. Eftersom om jag solar topless kommer ärren blekna av solen och smälta in bättre i bröstvårtorna.
Tror detta blir jätte bra. Hoppas jag

.
Haha tack för din omtanke min gode vän!