Citat:
Ursprungligen postat av
P-o-beln
Du skriver om att leda bort misstankar. Låt oss ponera att en flytt av kroppen är en nödvändighet i sammanhanget för att avlägsna ev spår. Det borde ju vara prio nr 1? Leda bort misstankar torde ju vara sekundärt. Eller?
Allt detta snack om plantering och att sätta dit (frame:a) någon annan person tillhör fiktionens värld. Tråden liknar ju en dålig roman skriven av någon halvdassig politiskt aktiv jurist.
Som gärningsman gäller att först och främst sopa igen spår. Allt annat är att ta onödig risk. Hört talas om uttrycket "att sitta still i båten"?
KJ säger att han skulle valt att dumpa en kropp i ett djupt schakt vid Mjösjöberget:
"F: Får jag fråga dig bara, när du var där uppe då den här torsdagen, var du ensam?
H: Jo, jag var ensam. Ja, om jag hade gjort någonting där, då hade jag inte stoppat det i huset.
Då hade jag gått längre, långt längre in.
F: Längre in vars?
H: Ja, mot…upp mot fortet. Det finns en…ehh…du vet, de ska ju…byggt igen alla forten där.
F: Mmm.
H: Då finns det en lucka längre in i…i skogen. Om du kör inåt längs vägen och kanske 50,100 eller 50 meter innan du liksom kommer upp till själva hässan så går det rakt åt vänster in
i skogen där och så in i…
F: Västerut blir det då?
H: Ja, och så in i skogen och där finns det typ en lucka som leder rakt ner i marken ungefär
hun…ja, kan det vara 50 eller 100 meter rakt ner i back…mar…marken. Då är det som ett.ja,
ett litet gångsystem.
F: Mmm.
H: Så hade jag lagt det där någonstans.
F: Och då menar du att…?
H: Om…om…om det här hypotetiskt hade varit jag hade jag lagt det där och inte i någon
stuga där det hittas direkt." (s. 1609-10)
Man kan ju tänka sig att KJ planerade att göra sig av med kroppen där, men att han aldrig lyckades slutföra detta. Kanske trodde han att det skulle gå att köra upp till fortet. När detta inte var möjligt provade han den mindre vägen vid ödehuset.