Citat:
Ursprungligen postat av
Quarrel
Om det råder brist på bevis ska han frias, även om ingen annan kan bindas till brottet.
Det är korrekt, men det krävs mer än det som påstås vara felaktigt, rätten har kommit fram till att KJ bortom allt rimligt tvivel har utfört gärningen, oavsett vad telelistor visar.
Vi kan ta Rayman som exempel, där friades han i brist på bevis därför att det kom fram information som talade för att det "kan" ha funnits en annan "okänd" gärningsman. Då var det inte längre bortom rimligt tvivel.
I detta fall talar allt tillsammans för att det är KJ som har utfört detta mord och ingenting talar för att någon annan kan ha utfört detta. Att folk påstås ha motiv räcker inte som skäl att tvivla, det krävs att man kan placera någon, känd eller okänd, i tid och rum och kring de omständigheter som föreligger.
I dagsläget är det bara KJ vi kan placera i tid och rum och med de indicier, bevis och hans egna brister på förklaringar som finns, inklusive avsaknaden av spår efter någon annan person, gör att han är skyldig bortom allt rimligt tvivel.
Några spekulationer om osynliga alternativa mördare som utfört mord och planterat bevis mot annan person, utan att ha lämnat ett spår efter sig, kommer inte att räcka för att så tvivel om KJs skuld.
I detta ganska klara fall krävs en kioskvältare för att KJ ska frikännas.