Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
Mycket svammel ifrån din sida.
En internationell haverikommission vore det bästa, vilket faktiskt terroristerna själva säger sig önska.
Men om planet blivit nedskjutet och terroristerna eller Ryssland ligger bakom så finns risken att såväl den svarta lådan "försvunnit" och andra bevis förstörts innan en sådan kommission hunnit fram, och vem skall garantera deras säkerhet? Terroristerna har ju tidigare kidnappat OSSE observatörer, för övrigt en organisation som Ryssland är medlem i.
1. Inte alls, jag är förövrigt fullvärdig utredare av flygplanshaverier.
2. Haha, jaha, varför tror du att jag avser något annat?
3. Haha, som vid de flesta svenska haverier menar du?

, skämt och sido, hur kan du vara säker på att en svart låda försvunnit när området inte ens avsökts?
4. Det finns inga som helst möjligheter att förhindra att den stridsspets eller laddning som sprängde planet visar sig vid en undersökning oavsett om hela "sturmwaffen SS-1941" genomsökt planet med syfte att förstöra bevisen.
5. De får väl prata med kändisen Strelkov. Trots allt finns det väldigt lite som hindrar denne från att köra hela vägen till Kiev just nu, möjligtvis underhållsvägar och kanske att denne inte är helt välkommen i Kiev. I övrigt krävs rätt stora lokaler för att genomföra en korrekt sådan undersökning samt en ganska omfattande arbetsinsats för att samla in vrakresterna som lär ligga över en 10-tals hektar mark. (1 hektar - 10000 kvadratmeter - dvs. ~4US hektar).
6. I övrigt så säger pro-ryssarna att de hittat svarta lådan.