Citat:
Ursprungligen postat av
Anonymare
Återigen, det är brottsoffret som upplever kränkningen, inte förövaren eller kritiska personer på Flashback. Tydligen finns det stöd i svensk lag för att JA på sannolika skäl är misstänkt för sexualbrott, något som har manglats senast igår i tingsrätten. Det finns alltså mycket goda skäl att tro att detta inte är något som skämmer ut svenskt rättsväsende överhuvudtaget utan den som skäms ut är JA.
Ingen av dem verkar ha haft en tanke på att de skulle ha fått sin sexuella integritet kränkt när händelserna skedde. SW hade det inte vid första, inte vid det andra, tredje eller ens fjärde samlaget. Utan det som inträffade var att de kände sig personligen kränkta när det gick upp för dem båda att JA satt på allt som kom i hans väg.
Så de marscherade till polisen för att fråga om det gick att tvinga honom att testa sig.
På stationen tyckte poliserna att JA visst gjort sig skyldig för ett brott.
Till och med CB läxar upp journalisten som intervjuar honom med att 'målsägarna inte är jurister' varför de saknar förmåga att förstå att de fått sin sexuella integritet kränkt.
Sedan finns det flera dokumenterade kulturkrockar och missförstånd i HäPM. Där kvinnorna inte förstår australiensiskt toalettkutym och betydelsen av engelskt sarkasm och språkbruk. Vilket medfört att de känt sig stötta (eller kränkta).