Citat:
Ursprungligen postat av
Germanofil
Bra skrivet. Diskuterade exakt detta med en polare som liksom många svenskar nästan enbart följer engelsk fotboll. Jag beskrev för honom vilken enorm satsning Tyskland gjort på ungdomsakademierna och förklarade att man nu äntligen får skörda frukten av detta då man för dagen har världens bästa landslag. Han verkade dock inte särskilt imponerad utan mumlade bara något om att det faktiskt blivit bättre i England också(?) för att sedan leda över diskussionen på att Huntelaar minst kommer att tredubbla sin lön om han går till Premier League. Poängen gick med andra ord inte alls fram.
Men självklart hade han en poäng i att pengar bestämmer mycket när det kommer till ligafotbollen. Nu är nästa BL-profil på gång till den kinesiska ligan: Hannovers
Szabolcs Huszti. Riktigt tråkigt att tappa honom då han helt klart varit en av H96s bästa spelare de senaste två säsongerna.

Det är inte bara PL-fans i Sverige som inte har fattat vad som måste göras för att höja ett lands kvalitet inom fotbollen, det går hela vägen upp till SvFF. F n är det högsta mode att rikta blicken mot VMs poplag Belgien - efter ett fantastiskt kval följde ett medelmåttigt VM, så det kanske inte blir så många studier av dem.
Möjligen svänger blicken dock tillbaka mot Tyskland som har visat otroligt bra resultat sedan åtta år med samma kärna (!) i laget. Och möjligen kan Belgien verkligen övertyga om fyra eller åtta år av koncentrerat och kontinuerligt arbete, men det är inte ett stort land så årskullarna har varierande kvalitet.
Varför har inte England ett bättre landslag då? Jo, PL-klubbarna saknar det som Tyskland skapade fr o m 2004, en gemensam syn på hur landet vill spela fotboll och tyvärr så verkar det inte finnas tillräckligt kompetenta fotbollstränare.
Ron-Robert gratulerades till VM-titeln av ManU, eftersom han är en f d akademispelare. Om man jämför honom med Joe Hart så tycker jag idag att det är otroligt svagt att de släppte honom till H96, men det kan alltid hända att en talang behöver ett extra år för att blomma ut på riktigt - svårt att säga att ett enskilt fall beror på inkompetenta talangscouter/tränare.
Visst har det blivit bättre i England, jämfört med forna dagars kick-and-rush, men imponerande är det sannerligen inte och det beror på att det inte finns en gemensam och accepterad vision av hur man skall spela modern fotboll.