Citat:
Ursprungligen postat av
Tubbo
På de flesta håll, även i Sverige, infördes protestantismen med våld, stöld och terror, med en våldsamhet som i våra dagar enbart kan jämföras med ISIS härjningar i mellanöstern. Komplett med förstörelsen av det som tidigare varit.
Din liknelse med ISIS massmördande av civila säger mer om hur du vill smutskasta protestanter än vad det säger om verkligheten i Sverige på 1500-talet.
1500-talet var en våldsam tid och företrädare både för och mot Katolicismen var våldsamma.
Ja, jag antar att några företrädare för Katolska kyrkan strök med när Almare stäket brändes och katolikernas högborg i Sverige förstördes.
Ja, några adelsmän som politiskt stödde det katolska maktutövandet i Sverige dödades i stockholms blodbad (de dog av politiska skäl, inte för att de trodde fel).
NEJ, det är förbannad lögn att insinuera ISIS-liknande folkmord på katoliker i Sverige. Protestanterna i Sverige på 1500-talet hade inga avrättningspatruller som reste runt i landet och avrättade fel-troende på Svenska landsbygden.
Det är lögnaktigt propaganda påhitt att påstå att ISIS liknande protestantiska grupper terroriserade folket.
Lägg fram bevisen!!!! Var reste terrorgrupperna fram i Sverige? Var finns det gravar som de påstådda fel-troende skulle ligga i? Vilka historiska källor berättar om fundamentalistiska protestantiska utrensningsgrupper folkmördade fel-troende?
Nej, det fanns inga ISIS-liknande protestantiska folkmördande terror grupper i Sverige på 1500-talet. Det är lögn och saknar historiska fakta.