Citat:
Ursprungligen postat av
xeezer
Lär av Napoli, de visade hur man ersätter sin stora stjärna.

Måste helt ha missat att Napoli sålt Hamsik...
Har fått intrycket av att Manchester United siktar på 2-3 spelare till; mittback, central mittfältare och eventuellt en ytter. Känns spontant för bra för att vara sant att man skulle kunna ro hem både Vidal och Hummels. Om nu Juventus faktiskt vill sälja Vidal av olika anledningar ställer man sig ju frågan vart han skulle kunna ta vägen, förutom till United. Real verkar ha gjort klart med Kroos, så de kan rimligtvis inte plocka in ytterligare en mittfältare av världsklass. Bayern då, som verkar tappa Kroos? Att Bayern låter Kroos lämna får mig att tro att Pep planerar att ge Thiago en större roll, så jag ställer mig tveksam till att man är intresserade av Vidal. United känns som den troligaste destinationen, faktiskt.
Angående Hummels får jag intrycket att han är öppen för en transfer, om Dortmund accepterar ett bud - samtidigt som han trivs bra i klubben, och inte "vill" bort. Det handlar nog mest om hur stor säcken med pengar är. Om det blir för dyrt lär Van Gaal falla tillbaka på Vermaelen, vilket känns lite sådär.
Kan Di Maria vara aktuell? Ryktas ju om att Real vill göra plats för Rodriguez i truppen. Han har även Mendes som agent, någon som tidigare haft mycket kontakt med Manchester United. När Di Maria var i Benfica flörtade han ganska öppet med Ferguson och United, men det slutade tyvärr aldrig med någon flytt. Personligen tror jag inte att något kommer hända, men det är svårt att helt utesluta det.
Att United i slutet av sommaren plockat in Shaw, Herrera, Hummels, Vidal och Di Maria är det nog ingen som tror. Det är något som är svårt att åstadkomma till och med i spel som Fifa och FM. Men fan, drömma kan man.