Citat:
Ursprungligen postat av
Willow1
Jag har också funderat på verktygen, vad skulle vara logiskt förutom såg? Men jag har också läst allt om och om igen. Har tidigare trott att det var planerat! Nu är jag osäker, men samtidigt vet jag hur ofantligt manipulativa folk det finns.
1. Hon sitter och väntar tills portlåset går upp kl.6
-Har hon bett JA plocka ihop hennes saker och bara snabbt hämta dem?
-Varför går hon dit när LL blivit ensam hemma
-Varför ta med sig en hammare
-Kan hon ha ringt LL och sagt att hon ska hämta påsen med sina saker? Är det därför hon släpper in henne
2. Hon ursäktar bråket hos grannen och förklara att JA inte har med det att göra!
-Har de tidigare bråkat högt som grannen reagerat över?
-Har hon observerat att denna grannen har koll på läget?
-känner grannen JA väl? Har grannen hans nummer i så fall?
3. Lappen hon skriver till JA
-Har hämtat mina saker, var det avtalat?
-Lycka till med nya flickvännen, är de orden ett hån?
-Eller fattar hon inte vad hon gjort, är i chock?
Människans psyke är komplex och inte ens de visaste vet exakt hur komplex det är.
Det som är intressant i denna händelse är att själva GM är en kvinna som inte har någon psykisk sjukdoms historik med i bilden eller tidigare våldsbrott i bagaget.
Egentligen tror jag att de människor som uppvisar starka känslor i allmänhet helt generellt, oavsett om det är kärlek, empati, hat etc. har större problem med att tygla sitt känslosinne än de mer "normala" personer med ett mer normalt känsloregister. Vissa personer är mer påverkade av sina känslor än andra. Är helt övertygad om att de mer känsliga personerna oftare hamnar i psykiska problem såsom, panikångest, oro, depression.
De har svårt att låta hjärnan styra och handlar ofta orationellt och låter känslor ta överhanden.
Att en ung kvinna hamnar i en svår situation där det finns mycket starka känslor inblandat och där känslorna går överstyr är inte alls konstigt, själva överfallet är inte heller helt otroligt - det händer.
JH är en handlingskraftig kvinna och jag tror att när hon insåg att hon dödat LL under sin känslostormning gör hon bara det hon måste för att inte åka fast. Hon inser dock sedemera att hon aldrig kommer att klara sig undan med detta och anger sig själv.