Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2014-06-24, 13:52
  #1717
Medlem
FruGondols avatar
Citat:
Ursprungligen postat av callingelvis
Var arbetade JH?

Har för mig att hon i ett inlägg (i hennes omfattande blogg) nämner att hon
jobbar/jobbade i en grillkiosk.
Citera
2014-06-24, 13:55
  #1718
Medlem
http://na.se/nyheter/askersund/1.2538176-polisen-bekraftar-det-var-styckmord
Citera
2014-06-24, 13:55
  #1719
Medlem
Milo.Minderbenders avatar
Polisen bekräftar: Det var styckmord
http://na.se/nyheter/askersund/1.2538176-polisen-bekraftar-det-var-styckmord

Polisen: Kroppen i Kumlamordet illa tilltygad
Citat:
Den troliga brottsplatsen är i Askersund. Kroppen har efter mordet flyttats till fyndplatsen i ett skogsområde i Hällabrottet utanför Kumla. Då Polisen anträffade kroppen av den avlidna kvinnan visade det sig att den var illa tilltygad och i delar. Samtliga kroppsdelar har dock anträffats. Polisen har av hänsyn till utredningen tidigare inte bekräftat att kroppen anträffades i delar.
http://polisen.se/Orebro_lan/Aktuellt/Nyheter/Orebro-lan/april-juni/Kroppen-i-Kumlamordet-illa-tilltygad/
__________________
Senast redigerad av Milo.Minderbender 2014-06-24 kl. 14:00.
Citera
2014-06-24, 13:57
  #1720
Medlem
Örebropolisen har gått ut med en förklaring på deras facebooksida.
Citera
2014-06-24, 14:01
  #1721
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Thopia
Örebropolisen har gått ut med en förklaring på deras facebooksida.

Japp:
https://www.facebook.com/polisen.i.orebro.lan

Citat:
Polisen fick under onsdagskvällen den 18 juni vid ca 21.30-tiden information om att ett mord kunde ha begåtts någonstans inom Örebro län. Vid närmare kontroll visade det sig att det stämde.
Polisen anträffade en död kvinna i Hällabrottet utanför Kumla och en kvinna född 1989 anhölls av åklagare på sannolika skäl misstänkt för mord. Två män, båda födda 1990, anhölls också skäligen misstänkta för medhjälp till mord. Under söndagen häktades kvinnan misstänkt för mord och en av männen för grovt skyddande av brottsling (misstanke om medhjälp till mord föreligger inte längre). Den andra mannen hade då släppts men det finns fortfarande misstankar kvar mot honom. De har dock försvagats betydligt. Polisen fortsätter arbetet med att klarlägga huruvida han är involverad i brottet eller inte.

Den troliga brottsplatsen är i Askersund. Kroppen har efter mordet flyttats till fyndplatsen i ett skogsområde i Hällabrottet utanför Kumla. Då polisen anträffade kroppen av den avlidna kvinnan visade det sig att den var illa tilltygad och i delar. Samtliga kroppsdelar har dock anträffats. Polisen har av hänsyn till utredningen tidigare inte bekräftat att kroppen anträffades i delar. Nu bedömer förundersökningsledaren att ett klarläggande av denna omständighet inte längre kan försvåra utredningen. Anhöriga är underrättade om hur det förhåller sig.

Polisen fortsätter nu arbetet med att förhöra vittnen, knacka dörr för att samla på oss vittnesuppgifter samt med att bl.a. fortsätta den tekniska undersökningen av fyndplatser och brottsplatser.

Polisen är fortsatt intresserade av att undersöka alla platser där intressanta bevis kan finnas liksom att prata med alla personer som kan ha intressant information som hjälper oss i utredningen av vad som hänt och vem eller vilka som är skyldiga.
Citera
2014-06-24, 14:03
  #1722
Medlem
Citat:
"Då polisen anträffade kroppen av den avlidna kvinnan i Hällabrottet utanför Kumla visade det sig att den var illa tilltygad och i delar. Samtliga kroppsdelar har dock anträffats., skriver polisen i ett pressmeddelande.
http://na.se/nyheter/askersund/1.2538176-polisen-bekraftar-det-var-ett-styckmord

Vad betyder det att kroppen var illa tilltygad? Mer än att den var styckad alltså? Har hon försökt elda på den eller rör det sig om grov misshandel?
Citera
2014-06-24, 14:05
  #1723
Medlem
Huckelberryfins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mypenisatrap
Japp:
https://www.facebook.com/polisen.i.orebro.lan

Fy fan... såna här gånger jag tycker dödsstraff borde finnas i Sverige, annars kan man ju bara hoppas att någon slår ihjäl fanskapet när hon kommer ut.

Nu ska vi se vad hon får för straff då d var som någon skrev att domarna i Sverige är ju som ett lotteri.
Citera
2014-06-24, 14:07
  #1724
Medlem
DenSomSokers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nie
http://na.se/nyheter/askersund/1.2538176-polisen-bekraftar-det-var-ett-styckmord

Vad betyder det att kroppen var illa tilltygad? Mer än att den var styckad alltså? Har hon försökt elda på den eller rör det sig om grov misshandel?

Att en kroppen är styckad, det är illa tilltygad.
Citera
2014-06-24, 14:09
  #1725
Medlem
FruGondols avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Milo.Minderbender
Polisen bekräftar: Det var styckmord.
Det var på tiden att få det bekräftat, men samtidigt förfärligt. Vilken fruktansvärd tragedi
för såväl BO som GM samt respektive anhöriga och vänner. Ohyggligt! Obeskrivligt!
För mig fullständigt häpnadsväckande. GM:s "proppskåp" måste ha brunnit totalt.
__________________
Senast redigerad av FruGondol 2014-06-24 kl. 14:12.
Citera
2014-06-24, 14:10
  #1726
Medlem
Hulls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Marquant37
Nja, det är något annat. Så brukar de inte uttrycka sig.

Kanske skador från mordtillfället, eller så har hon använt felaktigt redskap för att stycka, t.ex. som föreslagits tidigare, en motorsåg. En motorsåg är det sämsta tänkbara verktyget för att skära i kött. Det blir bara slamsor överallt.
Citera
2014-06-24, 14:10
  #1727
Medlem
Huckelberryfins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Marquant37
Varför skulle detta vara värre än andra mord menar du?

Har jag påstått det eller? Jag tycker det ska vara dödsstraff på alla mord i Sverige...
Citera
2014-06-24, 14:12
  #1728
Medlem
Huckelberryfins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Marquant37
Ja det har du.
"Fy fan... såna här gånger jag tycker dödsstraff borde finnas i Sverige"

Mm såna här gånger? kan betyda vad fan som helst menade mord... men sen tycker jag det är ännu värre när man styckar en död kropp också. och nej läs nu inte in de jag inte skrivit att d är okej att stycka en levande heller...

Edit: såga att jag skrev som en jävla mupp och ska givetvis stå tycker jag dödsstraff
__________________
Senast redigerad av Huckelberryfin 2014-06-24 kl. 14:16.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in