Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Det är svårt att veta vad du baserar din information om att det är annat än frivilliga ryssar som stödjer rebellerna i östra Ukraina så du får gärna dela med dig av bevisen. Till och med Poroshenko har ju svårt att leverera bevis till USA så att dom kan gå vidare med sina efterlängade sanktioner. Det är trist med inbördeskriget i Ukraina men Poroshenko och hans föregångare hade kunnat löst det på ett smidigare sätt men viljan har aldrig funnits, av någon anledning så är det detta dom vill ha. Förutom rebeller och Ukrainsk militär så har vi nu också nationalgardet (också med utländska frivilliga) och konstiga trupper från högra sektorn som ska leka krig. Lägg sen till banditer från båda sidor och en polis som inte verkar göra sitt jobb längre så kan man bara konstatera att att Poroshenko och regeringen i Kiev är ett stort misslyckande för folket som ställde upp på euromaidan.
Återigen, som i konflikten i Syrien, vilka grupper som försvarar Ukraina mot invaderande terrorister är fullständigt ointressant, vilka som däremot ligger bakom de horder med beväpnade soldater från ryssland, in i Ukraina, är inte speciellt svårt att förstå och det man ska bekämpa. FSB har bra kontroll inom sitt land, män med automatvapen, avancerade manpads etc brukar man inte se i den ryska trafiken? Liksom på det militärt ockuperade Krim så försöker Putin låtsas som om han är totalt ovetande, liksom med de 33 döda ryssar på bårhuset som skickades hem till Ryssland (kommentarer i rysk media förbjudna eftersom de var reguljära soldater). Du har Strelkov och de andra ryssarna i "folkrepublikerna" där nu ryssarna helt tagit över från de ukrainska.
Poroshenko är inget misslyckande, Putin däremot är ett stort misslyckande för Ryssland. Tänk om de hade sluppit ännu en diktator. Det verkar vara ödet att det ryska folket inte ska ta sig ur sin misär.