Ramallah-låg hem
Erling scratch
Yara mottagna joiner (8 år) dödades på torsdagen, Svensk polis misstänks två personer tror att de står bakom brottet.
I de tragiska detaljerna, Yara Gazaremsan kom med en av hennes släktingar till U.A.E. förra året och gick sedan till Sverige som flykting, efter överenskommelse mellan hennes far och hennes farbror, hoppas få bättre vård och utbildning, att dra nytta av det svenska medborgarskapet för familjeåterförening, sa berättade lokala källor från Sverige lokala nyhetsbyråer.
Källor säger, att tjejen som bodde i södra Sverige var försummade och slagen av värdfamiljen (familj av sin farbror), om några medlemmar i blodet i torsdags framför henne hem och fördes till sjukhus med allvarliga skador men dog.
Lägger till svenska poliskällor vägrade att lämna ut omständigheterna kring död av barnet och familjen Detaljer före informera den palestinska beskickningen till som som återupptar nästa måndag, men källor sagt: "familjen farbror anklagas för att döda Yara meningsskiljaktigheter med sin far.
Och ordförande för organisationen för internationella lättnad och mänskliga rättigheter i Sverige Mahmoud çáïèúí vittnen att barnet utsatts för vanvård, var tillsammans med ett annat barn sova utan täcka och komma till hennes skola i kylan utan bär en kappa, lägga till i samband med Jerusalem, grannarna har misstanke om vanvård i hemmet av svenska sociala myndigheterna i mars, men inte ta upp frågan och ta itu med det på allvar. han çáïèúí han kommer att gå till domstol om hälsa vårdslöshet som en kränkning av rättigheterna för flickor.
Svenska polisen sade de misstänkta inblandning av en person (31) och kvinna (30 år) att döda henne, arrestera och utredning i mord av flickor ".
Çáïèúí säger att "ungefärligt 15.000 palestinska och syriska, egyptiska, Libanon och Irak och Östeuropa. Bor i Sverige som flyktingar som flyr från krig och fattigdom, där de svenska myndigheterna att ge barn till svenska familjer att höja dem i utbyte mot kontantbetalning och för barns behov, och barnet var en av dessa barn, "Yara".
Och lagt till att det finns allvarliga indikatorer på sårbarheten hos dessa barn i Sverige för vårdslöshet och mord, som uppskattas mer än 200 barn saknas flera år sedan under mystiska omständigheter anser att de hade utsatts för våldtäkt, mord, och andra barn som arbetar som hembiträden hemma hos familjer som vårdar multi-level. brottsligheten har väckt arga reaktioner bland svenska samhället, medan flera media soidh behandlat frågan.
Tidigare citerade svenska medier flickans far, 37, som bor i Gaza utan att nämna hans namn, "att han fått nyheten om tragedin genom ett meddelande på den sociala nätverkssajten (Facebook), lägga till att den svenska polisen har överlämnat med mordet på sin dotter.
Lägger till en förälder som talar till den svenska pressen att han var i ständig kontakt med sin dotter, sade han: "jag talade med dem i tisdags via (Skype) och sa att hon var glad och på ledighet från skolan och bad mig att besöka henne i Sverige.
Mer om låg hemma.
http://www.alwatanvoice.com/Arabic/News/2014/05/03/532182.html#ixzz33blsMlCJ