Citat:
Ursprungligen postat av
DetVarTypisktJu
Ja, nu är de inte så givmilda längre. Överraskande? Men rätt!
Vafan? Grämer du dig över självmorden och fattigdomen i Grekland. Hur har man de i Mali eller Tchad? Bär Ryssland på nåt sätt skulden men IMF är oskyldig?
Poängen här är att Ukraina valde fel då både marknad, investeringar och ekonomiskt stöd kom från Ryssland! Detta förstod Janukovits naturligtvis.
1. Alltså, ifall du går tillbaka i tråden så kan du se att jag förutspådde den utvecklingen långt innan den inträffade. Vad som hade hänt för fallet att Putin dragit in gasen redan när upproren startade hade ju förstås varit att dels så hade de skadat sina egna affärer, dels stått som i folkets ögon ansvariga för den följande anarkin och dels så hade det inte blivit några val och sedan vet man ju aldrig vad man fått för styre och för fallet att en invasion skulle behövas så skulle de mötas av en inte särskilt vänligt inställd befolkning.
2. Grekernas problem består i många olika saker. Givetvis vet alla var skon klämmer, men det går ju inte att säga rakt ut bara sådär. Men ta en titt på Tyskland i mellankrigstiden så kan du se enorma likheter. Man kan nog inte belägga IMF med skulden till det inträffade, den skyldige har alltid varit verksam långt innan IMF tillträder.
3. Det är ju iochförsig underkänt att inte kunna få lite fart på Ukraina, de har ju ganska goda förutsättningar även om världen kanske inte skulle applådera en 3x tillväxt av deras jordbrukssektor under lågkostnadsförhållanden. Förra gången de gjorde det blev de anklagade för den ekonomiska krisen på 1930-talet.
Citat:
Ursprungligen postat av
DetVarTypisktJu
Amerikanska och Brittiska trupper kommer att delta i en NATO manöver i Ukraina — en del av NATO's Rapid Trident manövrer.
Detta är vad jag förutspådde att USA's stöd till upproret handlade om, inte brydde de sig om vem som kom till makten bara det militärstrategiskt är ett avancemang mot Ryssland.
http://rt.com/news/us-uk-ukraine-crimea-069/
Baser i Ukraina diskuteras redan:
http://www.theguardian.com/politics/2014/may/27/commons-defence-committee-rory-stewart-west-army-bases-putin-russia
1. Givetvis vill de göra allt för att få Ukraina att söka medlemsskap, man ska inte tro något annat. Ukrainas president behöver definitivt NATO trupper för att säkra sin makt eftersom Ukraina, nu i praktiken har ett stort antal krigsherrar med egna miliser, vilka inte ännu svurit trohet till presidenten samt övertygande visat sin trohet. Vidare så innebär nyvalet i parlamentet eventuellt vissa svårigheter även om det är sista anhalten för total legitimitet och tex. möjligheten att ansöka om EU-medlemskap.
2. I övrigt underdriver den artikeln kraftfullt Rysslands militära styrka. Ta artikeln och multiplicera med 3 i runda slängar och addera sedan reserven, som nog är fullgod map. NATO-standard.