Nu vill sadisten bli frisläppt...
http://www.expressen.se/nyheter/hyresvarden-fran-helvetet-vill-bli-fri/
Tror ni det överhuvud taget är möjligt att detta monster släpps fri innan han är antingen så nedbruten av ev sjukdom att han anses ofarlig, eller så gammal, senil och tandlös att han får anses ofarlig av den anledningen? Personligen är jag tveksam.
Citat:
Mördaren Kjell-Åke Johansson, 59 – omskriven som torteraren från Aspa och hyresvärden från helvetet – vill bli en fri man.
Inom kort tänker han ansöka om att få sitt livstidsstraff tidsbestämt
(...)
Han plågade tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, 43, med gasolbrännare, cigarrettändare och skruvdragare i ett hus i Aspa norr om Lindesberg i Västmanland tills hon avled.
Straffet blev livstids fängelse för mord.
Nu vill Kjell-Åke Johansson bli en fri man igen. Han kommer inom kort att gå in med en formell begäran om att hans livstidsstraff ska prövas av rätten. Han avtjänar straffet på sexbrottsanstalten Skogome utanför Göteborg.
(...)
Före mordet på tvåbarnsmamman, dömdes Kjell-Åke Johansson för att ha dödat ett spädbarn, en tio månader gammal bebis.
Straffet den gången blev fängelse i tio år.
Elin Lönnhager, som bara var nio år när mamman mördades, är upprörd.
- En sådan människa ska inte få möjlighet till tidsbestämt, tycker jag.
(...)
Det är andra gången Kjell-Åke Johansson ansöker om tidsbestämt straff. Senast drog han tillbaka ansökan innan den hann prövas i tingsrätten.
Expressen har sökt hans advokat Kerstin Koorti för en kommentar.