Citat:
Ursprungligen postat av
Viktim
1. Ansvaret för barnet behöver inte nödvändigtvis vara obetalt. Du har inte funderat på att kvinnor - i större utsträckning än män - faktiskt vill vara hemma med sina barn? du har inte vidare funderat på att denna norm kanske är något kvinnor utifrån egen vilja själva lever efter, och att allt bottnar i att du som feminist stör dig på detta faktum?
3. Återigen, vad hindrar kvinnan som får mindre lön än sin manliga kollega på samma företag att anmäla orättvisan till DO?
4. Anser du att typiska "kvinnojobb" bör ha hög lön - enbart för att det just är ett "kvinnojobb"?
1. nej det finns familjer som löser detta med att mannen ( eller försåvitt kvinnan) skjuter över lön och pensionspoäng etc till den part som går hemma. Vilket är helt ok, men löser inte de andra problemen, mäns svårighet med att få nära kontakt, enskild vårdnads problemet, barns rätt till sin pappa, minskade karriärmöjligheter för den individen som går hemma, samt arbetsgivares minskade förtroende för gruppen kvinnor, om nu kvinnor fortsätter vara den part som stannar hemma. Rubbet skulle lösas med att man idag delar fair and square arbetet med sina egna barn. Inte så orimligt tycker jag.
2.var tog 2.an vägen

?
3. Inget. men lite tjatigt för kivnnor kanske att ideligen kuta runt och anmäla? samt kostsamt för samhället.
4. Nej anser att arbeten som är av väsentlig vikt för vårt samhälle, är ansträngande och uppbär lång studeitid på höskola ex. sjuksyster ska ha en vettig lön motsvarande andra liknande jobb. Huruvida det är en majoritet kvinnor eller män i dessa yrken ska ha 0 och ingen betydelse.