Citat:
Ursprungligen postat av
Bagille
Först och främst, tack för ditt svar!
När du säger att min PCT är "ok", menar du då att den skulle kunna vara "bättre" eller att den fungerar som den är? Jag har för mig att clomid ska vara "starkare" än nolva vilket är den främsta anledningen till att jag tänker använda det till min pct.
Har du kanske någon nyttig länk där man ka läsa vidare om pct (förutom tråden här på Flashback förstås)?
Edit: Har också en fråga om återhämtningen från kuren. Om man använt testo E läste jag att det har en spårtid på 3 månader, innebär det då att man har förhöjda testo värden i 3 månader eller att det finns något annat de tittar på? För om man ska kolla sin produktion på tex vårdcentralen som jag tänkte göra efter min 3 veckors pct, ska jag då kolla den direkt efter pctn eller vänta i 3 månader? (Detta kanske är en dum fråga, men jag försöker vara så säker som möjligt!)
Edit 2: Läste denna tråd
(FB) nolva vs Clomid och tänkte att jag kanske borde använda båda vid min PCT? Tror du det vore fördelaktigare än att endast använda en utav dem? Hur tycker du jag skulle lägga upp min pct då, alltså skulle jag använda båda preppen samtidigt under pctn eller alternera, tex halva nolva halva clomid etc?
När jag körde min första kur (testo-e 250mg e4d 12v) så använda jag följande PCT:
Clomid 100mg dag 1-7
Clomid 50mg dag 8-21
Nolva 40mg dag 1-10
Nolva 20mg dag 11-28
Inget HCG.
Startade PCT 14 dagar efter sista sticket.
Kände mig återställd helt 3 veckor EFTER PCT:n.
Spårtider och aktivt ämne i kropp är inte samma sak.
Www.roidcalc.ru kan du räkna ut aktivt ämne.
Spårningstiser kan du googla.
Skulle vänta en 2 veckor iaf efter PCT för hälsokoll.
Vet inte hur det är med nolva och clomid på testerna. Så det får du söka på.