Citat:
Ursprungligen postat av
bTqM
Andra problemet på endast tolv dagar med denna klockan... Hoppas att det finns någon typ av garantier eller liknande hos Andrew? Om inte så får Trustytime röd flagga av mig..
Vad kan det kosta mig att få det fixat hos en urmakare i Sverige? Vill inte bli av med klockan i tre månader som vissa här har skrivit när de skickat tillbaka klockor för reparation.
Du kan skicka tillbaka den, men det kommer, som du säger, ta en mindre evighet (oftast) innan du har den hemma igen. Mitt tips till dig är att bli medlem på någon av de större replika-forumen. Där finns det många användare som reparerar klockor åt andra användare för en billig(are) peng, bland annat inom EU. Då slipper du dels "kina service" och du får behålla klockan inom EU hela tiden. Jag tycker det låter som om den bara behöver rengöras, att det är något som ligger i vägen någonstans vilket hindrar kugghjulen från att rotera fritt och därav den dåliga tidhållningen.
EDIT: Såg nu att hela stammen hade lossnat. Det skadar ju inte att gå in eller inga en lokal urmakare och fråga om han kan tänkas kika på den. Av erfarenhet brukar de inte ha några större problem med det så länge de inte är en officiell återförsäljare av just ditt märke

Vilket urverk är det på den du har?