Citat:
Ursprungligen postat av
DaEzz
"Frihetskämparna" innefattar grupperingar som med stöd av främmande makt dvs Ryssland som skjuter ner helikoptrar med LV-robot, försåtsminerar byggnader och broar och desertörer från arméförband som förskansar sig i offentliga byggnader i befolkningscentra medförande tunga automatvapen och pansarvärn.
Grupperingar som kidnappar och misshandlar internationella observatörer, journalister och Röda Korspersonal och mördar lokala politiker.
Vart går gränsen för att kalla ovanstående grupperingar för "terrorister" enligt dig?
Det låter som vanliga rebeller, krig är aldrig vacker i normala människors syn. Vad ska vi kalla dom som slogs mot Muammar Gaddafi i Libyen, slåss mot Bashar al-Assad i Syrien eller i Vietnam mot Sydvietnams regering och USA på den tiden bara för att ta några exempel?
Din definition av terrorist är skev och betyder att ingen någonsin kommer att kunna plocka upp vapen för att slåss mot en förtryckare, inte ens i ditt hatade Ryssland, utan att bli kallad det.
Dom enda som är rädd för dessa rebeller är regeringen i Kiev, nationalgardet som härjar nu och högra sektorn. Folket i öst är rädd för fascister och inte rebeller och anser nuvarande regeringen i Ukriana vara illegal (se tidigare opinionsundersökning som varit upp i tråden).