Citat:
Ursprungligen postat av
BobbySands
They have damaged other travellers good name.
Ha ha ha! Hur är det nu det uttalas det där oxy-
moron...?
Citat:
Ursprungligen postat av
BobbySands
How can you prove that photo was taken in Sweden?
Tja, glassgubben och MAX-skylten gör att bilden känns rätt genuin. I vart fall för oss som inte bara slår ifrån oss och försöker avleda uppmärksamheten genom att försöka få tråden att deviera in i något annat enligt Godwins lag.
Förresten, tack vare att BobbySands joggar tråden så hårt så ser jag inte förrän nu att han kommenterat denna min tidigare post:
Citat:
Ursprungligen postat av
boboboxbox
"Det måste gå bra för dom, det är ju fina bilar och husvagnar dom har" hör man ibland.
Tyvärr är inte ens husvagnarna deras egna:
http://larmtjanst.se/Aktuellt1/Nyheter/2013/Tre-husvagnar-sakrade-efter-kontroll/
Det finns några bilder i länken.
"Larmtjänst" är ett av försäkringsbolagen samägt bolag som försöker reda ut de brott som polisen inte hinner med eller bryr sig om. Att man bara kunde koppla 2 av de verkligt engelska vagnarna till sina riktiga ägare beror nog mest på att det engelska bilregistret är snårigt och svåröverskådligt.
Sno, falskskylta och leva i en lögn där man bedrar så många som möjligt.
Värdig liv.
Not.
Bobo
med ytterligare ett försök att avleda uppmärksamheten:
Citat:
Ursprungligen postat av
BobbySands
What a load of rubbish. What do you know about the UK DVLA and car registrations and how they are checked
jack shite. Our cars, caravans are controlled on a regular basis via the
chassis number the police ring Interpol in Belgium and run all the numbers. So changing the number is useless. Any Swedish Gestapo police that are in here reads here can verified that.You mention caravans that were stolen in England and found here how do you know they belonged to travellers? And if they did their are many travellers groups here with Romanian Roma with them and some of them are not the best of people. All our stuff is legitimate and paid for I take exception to you saying otherwise you little Nazi fecker your grandmother got bred by a German solider

Bli inte arg nu Bobby. Du frågade mig, och jag svarar:
Ja, det var Irish pikeys. Just denna gång förklädda till "trädgårdsanläggare" med stenläggning som "specialitet". Vagnarna och bilar var Irlands... ...eh... "reggade", det vill säga bar nummerskyltar som försökte ge intryck av att de kom från Irland.
Anledningen till att man så snabbt kunde lokalisera den svenskstulna vagnen som skyltats om till "irländsk" berodde helt enkelt på att den var utrustad med dold spårsändare. Därigenom hade man också tillräckligt hög misstankegrad att man kunde undersöka ytterligare vagnar på platsen.
Totalt 3 dokumenterat stulna vagnar kunde forslas bort från platsen, men det betyder inte att de andra var ärliga - endast att man inte klarade av att hitta de rättmätiga ägarna under en tid man hade på sig på platsen. Husvagnar och utrustning stjäls över hela Europa, och inlemmas i dessa gräshoppekaravaner som drar runt över kontinenten och bara lämnar förödelse bakom sig.
Faktum är att jag tror vi ser början till något bra nu. Den ökande framfusigheten och våldsgrävandet i folks trädgårdar kan vara ett tecken på att det går tungt att vara lurendrejarpikey just nu.
Allt fler rövarband har sökt sig hit, allt färre vill lägga jobb på dem. Ergo: Svårt att överleva. Svensken är en godtrogen stackare som inbillar sig att alla spelar efter regelboken och har skam i kroppen, men jag tror att folk äntligen börjar vakna lite. Landet har problemet med dessa tjyvaktiga kringresande ENDAST för att några få anlitar dem.
Ärligt talat - under vilken sten har man bott det sista decenniet för att inte fatta att dessa Irländska banditer endast medför problem och elände?
En sak som
jag inte förstår: Om vi i Sverige är så nazistiska, rasistiska, onda, elaka och polisen heela tiden trakasserar dessa oskyldiga entreprenörer så varför åker man hit? Varför väljer man inte att fara till ett land där man blir väl mottagen, där ens arbetsmetoder uppskattas och där det är helt comme il faute att skita där man står och att lämna ett berg av sopor bakom sig...?
Man skulle kunna åka till... ...ja... ...till exempel... ...eh...
Fått något att fundera på, Bobby? Var kände du dig välkommen senast?
Kan det verkligen bara bero på alla andra? Är det verkligen världen det är fel på?