2014-05-09, 15:54
  #6769
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Det är ryssarna och Putin själv som har valt att militarisera konflikten. Oavsett vad som händer fortsättningsvis så går det inte att förneka detta faktum eller framgångsrikt försöka påverka ryssarna att avgöra sin egen framtid och möjligvis existens som nation genom att försöka resonera med dem. Har aldrig varit en framkomlig väg historiskt sett, kommer aldrig att fungera så länge som Ryssland existerar i sin nuvarande form. Sedan må runorna falla som de kastats.
Du får det att låta som om problemet ligger i ryssars blod.

Det här är förstås större än Ukraina. Det var helt väntat att Ryssland skulle vakna någon gång, när väst fortsatt söka den röda linjen genom sina kriminella, grymma, och kontraproduktiva krigsaktioner runt om i världen.

När du nu ser resultatet av när Ukrainsk militär sätts in mot den egna befolkningen och massakrer sker, tycker du då Rysslands metoder i Krimkrisen lyckades bättre eller sämre med avs på antalet offer? Och behovet att säkra Krim förefaller ju ha varit mycket välmotiverat när civila nu slaktas på gatorna.
Jag är helt övertygad om att USA skulle gjort samma sak i den situationen. Men med helt andra metoder och förödande resultat. Det är ju trots allt en nation där psykopater gallras fram.
2014-05-09, 15:55
  #6770
Medlem
LFEs avatar
Ta en titt i senaste skapade inlägg av mig där vi diskuterar detta på en lite högre nivå än i den här tråden men med mindre aktivitet. Jag har också delvis svårt att förstå det. Samtidigt är stödet för honom i Ryssland större än någonsin; ca 80%. Vad Ryssland behöver är att modernisera sin ekonomi, få igång en dynamisk privatsektor och åternationalisera sin stora industrier som kan bidra med så mycket tillskott till staten att skatterna kan vara fortsatt minimala samtidigt som man bygger upp välfärden och militären.

Att göra dessa stora reformer, att öppna upp delar av ekonomin och brutalt stänga andra kräver enormt stöd. Dessutom verkar samarbetet med Kazakhstan, Vitryssland och länder som Vietnam, Syrien och BRICS vara fortsatt stabila.

Kanske var det bara det bästa han kunde få till i en situation som denna. Det är hursomhelst åt helvete för stackars Ukraina.
2014-05-09, 15:56
  #6771
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Irriga
Ops!
Bilden i Expressen och klippet från igår!
Samma personer!

http://www.expressen.se/nyheter/dodsfall-rapporteras-i-strider-i-mariupol/

http://m.youtube.com/watch?v=XMvhQRPYPEA&feature=youtu.be


Jag förstår inte ryska. Kan du berätta vad det är som händer i klippet?
2014-05-09, 15:59
  #6772
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TrialByError
Du menar Zjirinovski?
Zjirinovski är bevisligen galen, knappast någon risk att han kommer till makten på fredlig väg åtminstone.
Men ett uppretat folk som känner sig förtryckta kommer att finna en ledare som passar stämningen i nationen. Vad denne heter, vet inte jag. Men det lär inte vara någon bra människa.
2014-05-09, 16:00
  #6773
Medlem
DaEzzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TrialByError
Jag har försökt förstå Putin's "endgame" här men blir inte klok på det, den taktiska vinsten av Krim och möjligtvis östra Ukraina står sig slätt mot den strategiska förlust han gör.

Sannolikt så har Putin begått ett klassiskt militärt misstag som totalitära ledare har begått bokstavligen sedan tidernas begynnelse.

Dvs han och hans inre cirkel har låtit framgångsruset av en initial operativ framgång förändra redan etablerad strategisk doktrin och därmed raserat exit strategy.

Putin har gapat över för mycket helt enkelt. Möjligen så har den för Ryssland framgångsrika Georgienkonflikten något att göra med en militär och politisk situation som för Putin gått från övertag till övermod och därmed förlust av det strategiska initiativet, ett initiativ som Ryssland inte har ekonomiska muskler att återta.
2014-05-09, 16:02
  #6774
Medlem
fitz-humes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hartarbete
Ryssland blöder tydligen värre än vad som framkommit. Jag trodde det rörde sig om 2-300 miljarder i valutautflöde, vilket baserades på siffror som förekommit bl.a. från ryska källor. Detta är mycket allvarligt redan.

Men enligt den europeiska centralbankschefen - han om någon lär väl ha koll - verkar utflödet hittills summerats till ca 1440 miljarder kronor. Den 7 februari enligt statistik var den ryska valuta & guld -reserven 493 miljarder dollar, dvs 3300 miljarder kronor.

Man har alltså bränt nästan halva valutareserven på 8 veckor. Det verkar bli ett dyrt krig detta för ryssland och det har knappt börjat.

http://www.di.se/artiklar/2014/5/9/rysslands-ekonomi-bloder-varre-an-vantat/

I detta tempo lär ryska centralbanken snart vara bankrutt och kan inte längre kan försvara rubelkursen. Faller rubeln kraftigt innebär det omedelbart kraftigt stigande priser i ryska butiker och troligtvis hyperinflation.

Från artikeln:
Andra bankkällor, både inom och utanför Europa, som The Telegraph talat med gör gällande att omvärldens sanktioner svidit rejält för Vladimir Putin, och att det i ljuset av det man ska se de mjukare tongångar som framkommit i den ryske presidentdens uttalanden de senaste dagarna.

En mjukare Putin. Det är ett steg i rätt riktning. Men han måste också ge upp Krim och medverka till att våldsspiralen han startat i Ukraina stoppas en gång för alla. Vad gäller Krim så kan han ju tillsammans med FN-inspektörer arrangera en ny folkomröstning med följande fråga:
- vill du att Krim ska återgå som autonom republik i Ukraina, i enlighet med [blabla] där ryska får särskild ställning och [blabla]. JA/NEJ

Vidare måste Putin inse att ett ukrainskt EU-medlemskap inte behöver vara något negativt för Ryssland som ändå kan ha särskilda handelsavtal med Ukraina. I gengäld kan Ukraina lova att inte gå med i NATO, och ge ryskan särskild status i östra Ukraina. Lite ge och ta från båda sidor, fast inom vad som kan anses rimligt.
2014-05-09, 16:04
  #6775
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Inte förvånande, möjligen går det snabbare än någon trott men det är klart att Putin sålt ut sitt lands trovärdighet som investeringsobjekt åtminstone för så länge som han och hans inre cirkel sitter kvar vid makten.

Ingen utändsk investerare kommer att vilja ta i ryska företag med tång efter det som nu utspelas.
Ett potentiellt betydligt svårare läge för ryssarna än det någonsin var under kommunisttiden med tanke på hur kort tidsperspektivet är mellan ett någorlunda drägligt liv för majoriteten av ryssarna, till en total kollaps där tiotals miljoner brutalt sparkas ner till U-lands nivå när de redan knappt existerande sociala skyddsnäten helt
kollapsar.

1. Det är ju inte sant, trots allt kom det dit utländska investerare en gång i tiden (post Sovjetisk tid) i en tid när det de facto var väldigt oordnat och en smula anarko-kapitalism med oklara regler. Poängen är den att investerarna kommer att komma tillbaka när "krisen" är över. Oron är väl snarare att det ska ske förstatling & expropriering av statspapper och aktier eller införas "levy" taxes eller liknande, något som inte är helt ovanligt i krigs och nära krigstillstånd.

2. Mätvärdena som ni anför för att så kommer att ske är väldigt överdrivna. Ifall samma sak skulle ske på den svenska börsen så skulle inte systemen påverkas överhuvudtaget -> såvida man inte tex. gjort pensionssystemen beroende av kurser snarare än utdelningar & försäljningar. -> något som skulle vara lite av ett pyramidspel.

3. Summa summarum Rysslands ekonomi måste vara ett pyramidspel för att kollapsa enligt er framförda teori för kollapsen. Annars har Rysslands stat tjänat en massa pengar på skatteinbetalningar och förryskat sin ekonomi utan att ha avlossat en kula. -> dessutom har väl en massa Ryssar köpt värdepapper väldigt billigt under krisen och kommer därför att bli rika som troll ifall ekonomin i övrigt inte påverkas.
2014-05-09, 16:15
  #6776
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av pjabas
Ok 4:23 var ett solklart fall av angrepp mot civilperson från stridsvagn.



De sköt ju bredvid.
Sådant kallas skarpt varningsskott och gjordes väl mer eller mindre här för att slippa köra över pundaren istället.



Citat:
Ursprungligen postat av pjabas
7:07 ännu ett mord av civil utförd av kuppregimen eller deras fascist-hangarounds.

Ok såg hela filmen nu. Det var en massaker av civila. Men, det är iofs oklart var skotten kommer ifrån.


Filmen visar ju ingenting i princip. Den påminner mer om filmerna som kommer från Fake Syrian Army när de filmar påstådda övergrepp.. De är alltid anonymiserade nog att man aldrig får se vem som gör vad.


Den viktigaste frågan man väl egentligen bör ställa sig är varför en massa oskyddad civilbefolkning känner att det är lämpligt att fota omkring i ett område där det pågår strider mellan tungt beväpnad militär och tungt beväpnade ryssar? Kan vi stava till begreppet "maximum collateral damage" i Ukraina än eller är det i år de kommer lära sig det?


Hör jag skottlossning med den kaliber som hörs i videon så talar vi kulor som går igenom normala betongväggar till och med. Vid sådana tillfällen är det lämpligt att röra sig bort från skottlossningen snarare än emot den.
Att vara ens i huset bredvid när sådana kulor utväxlas är nästan som att be om att skadas eller dödas av förlupna kulor och rikoschetter.
__________________
Senast redigerad av Antagon.Ister 2014-05-09 kl. 16:26.
2014-05-09, 16:22
  #6777
Medlem
TrialByErrors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pjabas
Zjirinovski är bevisligen galen, knappast någon risk att han kommer till makten på fredlig väg åtminstone.
Men ett uppretat folk som känner sig förtryckta kommer att finna en ledare som passar stämningen i nationen. Vad denne heter, vet inte jag. Men det lär inte vara någon bra människa.

Ilskan skulle snarare riktas mot Putin och hans parti än mot väst, möjligtvis skulle det kunna öppna för en riktig opposition, kanske till och med Kasparov. Hur som helst så kommer Putin ha visat att Ryssland fortfarande är för svagt för att kunna axla Sovjets mantel gällande kraftprojektion.

Putin´s nya svansång verkar numera vara att vänta och se hur presidentvalet går, men en lätt missräkning med oavhängighetsomröstningen nu på lördag kan sätta käppar i hjulet, Pandoras ask var lätt att öppna, svårare att stänga.
Det verkar som att Putin nu har att välja på ett alldeles eget Grisbukten fiasko eller ekonomisk ruin för den ryska medelklassen med interna oroligheter som följd.
2014-05-09, 16:22
  #6778
Medlem
DaEzzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pjabas
När du nu ser resultatet av när Ukrainsk militär sätts in mot den egna befolkningen och massakrer sker, tycker du då Rysslands metoder i Krimkrisen lyckades bättre eller sämre med avs på antalet offer? Och behovet att säkra Krim förefaller ju ha varit mycket välmotiverat när civila nu slaktas på gatorna.
Jag är helt övertygad om att USA skulle gjort samma sak i den situationen. Men med helt andra metoder och förödande resultat. Det är ju trots allt en nation där psykopater gallras fram.

Nu är det ju som så att inom den "egna befolkningen" bevisligen ryms militärt organiserade grupperingar som skjuter ned helikoptrar med LV-robot och desertörer från den egna armén som tar med sig tunga automatvapen och pansarvärn när de barrikaderar sig i offentliga byggnader i Ukrainska samhällen oavsett vad de lokala ukrainarna tycker om det.

Mot bakgrund av detta så verkar det snarare som om den Ukrainska armén visar så mycket återhållsamhet som det överhuvud taget går att göra när man riskera att ställas mot tungt väpnade terrorister som infiltrerat civilbefolkningen. Och detta dessutom i stadsmiljö.

USA skulle ha gjort och har gjort samma sak dessutom framgångsrikt framför allt i Afghanistan, vilket skiljer dem från ryssarna. Dvs historien skrivs som bekant av vinnarna oavsett vad man tycker om det.
2014-05-09, 16:27
  #6779
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av teflonpannan69
Och hur var det egentligen med självständighetsströmningen i Odessa? Du påstod tidigare att Odessa ville bli självständigt, men det har gått flera dagar nu och än har vi inte fått se någon källa på det...
Jag är lite trött att se frågan du ställer 02-02-2012 i varenda inlägg du gör i den här tråden så jag försöker svara istället. Jag vet tyvärr inte varför han inte bryr sig om dig.

Oddessa är en av dom största städerna i Ukraina och från 1920 hade staden ett speciellt oberoende domsrätt. Staden anser sig vara kosmopolitisk och att en del vill ha större oberoende skulle inte heller förvåna mig då federalister, separtister och högra sektorn härjar i övriga landet. Staden har alltid fungerar bra med olika kulturer, religoner och nationaliteter så det var väl därför Kiev var tvungen att skicka dit högra sektorn från väster för folket i Odessa skulle inte ha utfört en massaker på oliktänkande.

Citat:
“But this is Odessa, we are very different here from the coal-mining people: OK, like them I don’t want to be part of Ukraine, but we had learnt to get on with each other here, we debate things, it has always been like that.”

Mer bra läsning här:
The Independent, 7 maj 2014
Ukraine crisis: The Odessa file - how a cultural melting pot boiled over into sectarian strife
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/ukraine-crisis-the-odessa-file--how-a-cultural-melting--pot-boiled-over-into-sectarian-strife-933432 8.html
2014-05-09, 16:29
  #6780
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurren75
Aha så det är fascistiskt förtryck att helt obeväpnad BLI MÖRDAD av passerande soldater mitt på öppen gata?

Jag har ju alltid sagt att du är du i huvet. När inser du hur satans indoktrinerad du är? Detta är LOKALBEFOLKNING som blir mördad av inkräktande fascister från väst med pansarfordon.
Lucas49 e ett extremist troll
Nassarna i ukraina som vill starta folkmord har stöd av flera i tråden.
Sjuka personer.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in