Citat:
Ursprungligen postat av
haraldwin
Kommer barnen som blir vuxna senare i livet att konvertera till Islam?
ja, islam hämmar intellekt kraftigt och medvetet - m.a.o en hyfsat destruktiv religion / tyvärr
men det är givetvis inkorrekt att säga - dock nödvändigt att att diskutera, dvs hur extrem religionen islam är, jag tippar att islam är jordens farligaste (sekt) eh.. normal religion? religion kan man försöka nämna det som, hur man nu kan omskriva förtryck till religion? ...inget jag förstår mig på.
med enormt extrem inre agenda i kärnan av så kallade gudstron.
och då är det EXTREMT rasistiskt samt uppmuntrar konkret apartheid. något jag tycker är rätt allvarligt, medan flummare sällan ser några besvär med lite byteshandle lite utifrån höften "som detkommer"
för mig är isam extrem-extrem religion, finns andra religiopner som också är rent ut sagt hemska varför man inte fattar hur man öht kan sätta sig att jämställa och leka rätviselekar med så extremdehumaniserande religioner vilka hjärntvättar varenda "medlem som når innanför gränsen i sekterna, sekt då likställt med respektive samfund om det öht går att på något enda sätt jämföra (det anser jag inte går, så extrem är islam i sin kärnfullhet)
enormt många människor lider fruktansvärt mycket p.g.a just "religiositeten" islam försöker vidmakthålla, det blir förtryck av det hela. utkomsten landar på som alltid där extremister ska in och tolka : ja.. konflikter och krig.. man VILL INTE ENS tömma sina skallar på hallucinationerna, ofta kommer det ärligt sagt ur alla de "hjälpmedel" islam ser som "nödvändigt" att upprätthålla illusionerna.. det blev fatalt, inte?
inte fatalt för åtskilliga tusentals och t.o.m miljoner? p.g.a/tack vare.. islam, extrem-islam, eller islamism, som icke vill icke beghagar "underordna sig".
oförlåtligt.