Citat:
Ursprungligen postat av
MiBeth
fattar inte riktig om hon befann sig hemma flickan och föräldrarna var bortresta och mördarna barnvakt? eller om hon var på annan ort då det skedde . hur länge familjen bott i Sverige spelar ju roll då soc hade inte satt klorna i familjen ännu, föräldrarna brukar väl ha henne och de är ju inte samma personer som mördarna . det kan ju vara så att hennes föräldrar kanske älskade henne och att de inte kunde ana detta skulle ske .
Skumt ärende...
enl blt så säger kommunen...
"Hon kom hit som ensamkommande flyktingbarn och placerades hos en släkting."
" Lotta Hansson bekräftar att polisen vid ett tillfälle har fått in tips om att flickan ska ha varit utsatt för misshandel. Dock har de inte funnits några anmälningar.
Polisen har varit på plats tidigare och skickat ärendet vidare till socialen. "
"Vi kommer till platsen och det kan senare konstateras att flickan är avliden, säger Lotta Hansson till BLT.
En 31-årig man och en 30-årig kvinna greps under natten i anslutning till platsen och sitter nu anhållna, på sannolika skäl misstänkta för mord.
De två personerna ska ha befunnit sig i lägenheten tillsammans med flickan"
Det fetade, låter ju som om de inte bodde där utan bara besökte? Eller
Men tråkigt att ingen reagerat innan hon blev mördad...