Citat:
Ursprungligen postat av
ToZon
Det ger ett tidsstämplat klockslag då paret anlände sitt hem med taxi, svårare än så är det inte.
Taxichaffisen minns inte om AN ens var med. Har AN vittnat under ed om Mikael Bergs förehavanden den 4 maj för snart ett år sedan?
Hur kan en normalbegåvad människa på fullt allvar kan lita på "Kniv Mickes" eller hans misshandlade fru's uppgifter. Jaha, hon säger det
i ett förhör - ja, då kan vi ju utgå från att det är sanningen, eller hur? Alla märkliga omständigheter som pekar på denne omtalat labile, förljugna kniv-fetischist är med största sannolikhet fel, feltolkningar, språkförvistringar eller ren tillfällighet. Slagningar på ex pojkvännens bil en månad innan, hot, permanent raderade sms, offrets mobil är försvunnen och händer är kapade. Ett offer som dog avklädd, troligtvis först pacificerats med ett karateslag på struphuvudet och sedan knivhuggits med ett fåtal knivhugg rakt i hjärtat. Offret har sedan tvättats och även med största sannolikhet hållits nedkyld i en tempererad miljö för att sedan placeras ut öppet i ödehus med anknytning till hennes ex pojkvän.
Nähejdå, det måste vara en ondskefull knäppgök som mördat henne. Hon ringde 112* och dog mest troligt i hans lägenhet - trots total avsaknad av spår, 1 cm skit och damm på allt och städhjälp av LSS. Han MÅSTE styckat hunden eftersom han googlat på hundars anatomi och han MÅSTE haft något att dölja eftersom han raderade hennes sms(Att de sedan återskapades utan graverande resultat spelar mindre roll)
Naturligtvis är det ETT MYCKET MER TROLIGT SCENARIO att en knäppgök dödar sin vän, istället för hennes labile och kåta karatetränare som riskerar hem och företag.
Riktigt ondskefull knäppgök måste han vara... och dessutom har han inte erkänt än....