Citat:
Ursprungligen postat av
Sealo
Det är just det här. Hur orkar man ens förklara när du ändå har bestämt dig för att saker är på ett visst sätt? Hela (halva i alla fall) den här diskussionen har väl gått ut på just varför? "Jag ser inte hur kvinnor är förtryckta, därför så är det inte så!".

har jag sagt att det INTE är så? nej jag ser inte det. så visa det för mig, jag kan lika gärna använda samma argument "Jag ser hur kvinnor är förtryckta. därför är det så!".
Citat:
Ursprungligen postat av
grumgrum
Jag har tagit så många exempel och om du inte vet hur kvinnor är förtryckta har du ingenting att göra i ett feministforum. Läs på andra håll om det nu inte är nog.
så rada upp dem kort och konkret igen då, eftersom det är struligt som fan att korsläsa en jävla massa inlägg, du vill väl att jag ska förstå? måste jag "läsa från andra håll" för att få skriva inlägg här? vilka andra håll? måste det vara specifika käller med feminismens "seal of aproval"?