2014-04-27, 04:41
  #4969
Medlem
jourDDptds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pre 1914
Nu är han ju inte ensam om konflikten men det tar du inte upp i din teori.

Putin är den mest drivande i konflikten och är den ende som har tillgång till de verktyg som kan avstyra den. Vill Putin kriga lär det bli så. Känner han för att vänta så blir det så. Putin anser att industrierna i Ukraina är hans så på ett eller annat sätt lära han skaffa kontroll över dem. Befolkningen i Ukraina fokuserar mera på sitt eget land och vad de vill göra med detta. Det är inte det fokus Putin har. Han anser sig sig blivit bestulen på Ukraina och tänker ta det tillbaka. Hitler tog land efter land på precis samma sätt och det gick inte att stoppa honom utan att kriga. Tror du det går att stoppa Putin utan krig?
2014-04-27, 04:42
  #4970
Medlem
Slutrunkads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jourDDptd
Jaså. Du tror att inbördeskriget/kriget i Jugoslavien var det sista av sitt slag? Ukraina har alla ingredienser för att upprepa det hela en gång till.

Utveckla.
2014-04-27, 04:59
  #4971
Medlem
jourDDptds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slutrunkad
Utveckla.

Likheter Jugoslavien kriget/inbördeskriget med Ukraina situationen 2014

  1. Du har 2 stora folkgrupper i Ukraina som vill olika.
  2. Ena gruppen har en anhängare med stor vapen makt att tillgå vid behov (Serberna/den etniska ryska befolkningen)
  3. Lokal polis kan ej hantera radikala element från att ta över myndighetsbyggnader
  4. FN sanktioner har ingen effekt. Officiella förhandlingar kostar enbart tid, åstadkommer inget.
  5. Majdan demonstrationerna visar att den större gruppen (den som just nu är lugn) ej accepterar att sig styras av den grupp som har mesta vapen makten
  6. För att undvika krig bör man dela landet nu för efter ett krig lär delning ske ändå.

Det är vetskapen om punkt nr 6 som gör att Putin inte backar. Han gör som Krim. Tar den del av landet han vill ha med eller utan blodutgjutelse. Vad är det med detta som inte liknar Hitler och Stalin?


För alla andra i världen som inte är ryssar gäller: Hur många fler länder skall omvärlden acceptera att Putin tar innan han blir nöjd?

Detta säger mig i klarspråk att det lär bli krig i Ukraina. Blir det inte i Ukraina lär det bli i nästa ställe. Då är det lika bra att sätta ner foten där och nu.
__________________
Senast redigerad av jourDDptd 2014-04-27 kl. 05:06.
2014-04-27, 05:35
  #4972
Medlem
Slutrunkads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jourDDptd
Putin är den mest drivande i konflikten och är den ende som har tillgång till de verktyg som kan avstyra den. Vill Putin kriga lär det bli så. Känner han för att vänta så blir det så. Putin anser att industrierna i Ukraina är hans så på ett eller annat sätt lära han skaffa kontroll över dem. Befolkningen i Ukraina fokuserar mera på sitt eget land och vad de vill göra med detta. Det är inte det fokus Putin har. Han anser sig sig blivit bestulen på Ukraina och tänker ta det tillbaka. Hitler tog land efter land på precis samma sätt och det gick inte att stoppa honom utan att kriga. Tror du det går att stoppa Putin utan krig?

På vilket sätt ser du sambandet mellan ledaren för Nazityskland och Putin? Visst är det en självklarhet att kasta in lite Hitlerreferenser till allt som strider emot ens vilja?

Ja, Hitler "tog land efter land" som du beskriver det. Men krig uppstod inte tills wehrmacht invaderade Polen 1939. Tidigare hade segermakterna sympatiserat Nazitysklands landvinningar fram tills invasionen av Polen 1 september. Man ansåg inte heller enandet av tysktalande majoriteter i ett gemensamt rike var en tokig ide samt att Versaillesfreden var för hård mot Tyskland.

Hur som helst, det jag vill komma fram till är att det inte finns något som helst samband mellan Hitler och Putin, det jag tidigare nämnde är historia på grundskolenivå. Du borde kunna bättre för att ens ha ett Flashbackkonto!

Och nej, jag är inte nazist och sympatiserar därför inte det Hitler gjorde, förutom de två av tre utrikespolitiska punkterna för Nazityskland.
2014-04-27, 05:58
  #4973
Medlem
Slutrunkads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hegernataren
Hur kan man vara bög på ett bra vis? Menar du att han tänder på att sodomisera hela länder eller hur tänker du nu?

Kalla mig "ryssrunkare", kommunist, eller vad du vill. Men jag tycker att Putin som person är mycket bättre än Obama och Reinfeldt. Nu är vi för "demokratiska" för att tro på personlighetskulter men av dessa tre personer skulle Putin vara den perfekta personen för att upprätthålla en personlighetskult om vi utgår från deras personlighet.

Reinfeldt är för tveksam på 90 % av alla hans påståenden. Medan Obama är en neger. Vi kan därför enkelt utesluta Obama.

Drar du din slutsats att han är bög bara för det här?

https://www.youtube.com/watch?v=IV4IjHz2yIo

I så fall ska du veta att han sjunger mycket bättre än Reinfeldt, kolla så får du se. Lägg märke till Reinfeldts osäkra blick efter sitt dumma handlande. Reinfeldt har inte egenskaperna för att vara en totalitär diktator. Han skulle inte våga krossa sina motståndare. Reinfeldt är inte ledaren som kan säga "röstar du inte på mig kommer dåliga saker hända". Det kan Putin däremot och enligt Flashbackeliten är Putin en synonym för Hitler.

https://www.youtube.com/watch?v=FIw4vFEQDEk

Som vanligt måste jag hålla mig till topic för att inte bli censurerad och skickad till arbetarläger av moderatorerna.

OnT: Till alla er som drar Stalinreferenser så fort ni hör Putin

Citat:
"People in Russia say that those who do not regret the collapse of the Soviet Union have no heart, and those that do regret it have no brain. We do not regret this, we simply state the fact and know that we need to look ahead, not backwards. We will not allow the past to drag us down and stop us from moving ahead. We understand where we should move. But we must act based on a clear understanding of what happened.. "

Med det sagt är det upp till debatt om jag verkligen har en bild på Putin hängande på min vägg som jag runkar till varje kväll innan jag sover.
2014-04-27, 06:36
  #4974
Medlem
jourDDptds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slutrunkad
Kalla mig "ryssrunkare", kommunist, eller vad du vill. Men jag tycker att Putin som person är mycket bättre än Obama och Reinfeldt.

Ryssar i Ukraina är inte hotade. Folk dör inte i mängder som polisen inte kunde hantera... inte förrän Putin ställde dit sin ryska armé utanför Ukrainas gränser. Nu kan polisen inte längre göra utföra sitt jobb i vissa områden. Ryssland är inte hotat men Ukraina är hotat av Ryssland. Allt Putin gör är för att försvaga den Ukrainska statsapparaten. När den är svag nog kommer krig att utbryta.
Oförmågan att se de demokratiska värden Obama och Reinfeldt utgör och utför och hylla en ny-Stalinist som Putin kvalificerar dig som den värsta Putinrunkare jag hittills varit med om.

Men det är inget konstigt med att du är en Putinrunkare. Hitler hade SS som runkade av till honom och Stalin hade sina Stalinrunkare. Frågan är varför du har svårt att förlika dig med bilden av dig själv som Putinrunkare?
2014-04-27, 07:58
  #4975
Medlem
wtfuks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jourDDptd
Det här var bland det mest vakna jag läst om Ukraina hittills:

http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/flera-paralleller-mellan-putin-och-milosevic_3498078.svd


Kan man resonera med Putin? Nej, självklart inte. Putin lyssnar inte på någon han inte behöver lyssna på. Ju starkare militär han hinner bygga upp desto färre medmänniskor i världen kommer han har lyssna på. Precis som Hitler, precis som Stalin.

Putin vill nu dessutom bygga eget ryskt internet och detta enbart för en orsak. Han vill kontrollera sin egen befolkning till 100%. Finns bara en sak som stoppar honom från detta. Han hinner inte och eget ryskt internet kommer ej att fungera och ej att användas. Försöker han sig på det kommer han bara att avslöja sig som den Stalinist han är

http://www.svd.se/nyheter/utrikes/putin-natet-ar-ett-cia-projekt_3496994.svd

Det fria internet är ett mycket stort problem för Putin nu när han går all in för att blir 2000-talets nye Stalin. Frågan är hur länge till internet kommer att kunna anses fritt i Ryssland.

Putin lyssnar på sitt folk som den härskare han är. bra eller dåligt är upp till ketchupkerry att lösa.
För övrigt DD-kupa menar du att sverige är ett fritt land? (hint FRA)
2014-04-27, 08:08
  #4976
Medlem
wtfuks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jourDDptd
Visst den där elefanten finns och existerar men är den skyldig till just det som händer i Ukraina? Eller är det ett än farligare "vilddjur" som dyker upp på världsscenen? Vi har alla läst om Stalin i skolan men nu kanske vi får lära känna en ny livs levande Stalin. Vissa av oss försöker i det längsta att skylla på någon annan. Elefanten i rummet är skyldig! Elefanten rör sig för långsamt för att vara skyldig till det här. Någon mycket farligare agerar mycket mera förberedd och har många många fler anhängare bland befolkningen i öster
5 biljarders miljarder Nuland som redan är redovisat i tråden gör dig tyvärr till en svammlare av rang. När man läser skit som detta förstår man att det tyvärr behövs en Stalin ibland. I sverige sköts det bara lite annurlunda,
2014-04-27, 08:15
  #4977
Medlem
fitz-humes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fridaynightout
Ukrainska engelskspråkiga:
http://en.interfax.com.ua/
http://www.ukrinform.ua/eng/
http://www.unian.info/
http://24tv.ua/?lang=en
http://www.kyivpost.com/
http://un1.tv/

(Dock verkar de endast översätta till engelska under vardagar kontorstid, annars får man kolla ukrainska versionen med translate)

Majdan-projekt (engelska översättningar av olika ukrainska artiklar):
http://uacrisis.org/
https://euromaidanpr.wordpress.com/
http://maidantranslations.com/
http://ukrainianpolicy.com/

Ukrainska:
www.pravda.com.ua
www.censor.net.ua
http://espreso.tv/
http://zn.ua/
www.lb.ua
http://korrespondent.net/

Ryska
http://tvrain.ru/
http://www.echo.msk.ru/

En snabb jämförelse mellan www.unian.info och www.unian.ua visar att den engelskspråkiga varianten är väldigt tunn jämfört med den ukrainska. Jag rekommenderar alltså www.unian.ua om man vill hålla sig ajour med de senaste nyheterna och att använda maskinöversättning om man inte behärskar ryska eller ukrainska.
2014-04-27, 08:19
  #4978
Medlem
Sanningen är att Putin har dålig världsuppfattning och får bara höra det han vill höra. I hela Ryssland och forna Sovjet får folket höra propaganda hela tiden att ryssland är bäst och hela väst svälter. Sanningen är också att om någon tycker olika försvinner personer spårlöst och detta gäller i hela ryssland. Väst världen måste sätta stopp för galenskapen som ryssland håller på med och det ryska folket måste göra uppror mot sina galna ledare som lurar och plundrar sitt eget folk. Ryska folket är värda en demokrati och ett ryssland som skapar välfärd och växer.
2014-04-27, 09:08
  #4979
Medlem
Pre 1914s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jourDDptd
Jaså. Du tror att inbördeskriget/kriget i Jugoslavien var det sista av sitt slag? Ukraina har alla ingredienser för att upprepa det hela en gång till.
Menade att det blir inget ryskt anfall på ukraina. Fast jag tror inte heller på något riktigt inbördeskrig, ryssar är för flegmatiska för det. Men vissa element inom ryssbefolkningen kanske fortsätte bråka.
2014-04-27, 09:12
  #4980
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jourDDptd
Det här var bland det mest vakna jag läst om Ukraina hittills:

http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/flera-paralleller-mellan-putin-och-milosevic_3498078.svd





Kan man resonera med Putin? Nej, självklart inte. Putin lyssnar inte på någon han inte behöver lyssna på. Ju starkare militär han hinner bygga upp desto färre medmänniskor i världen kommer han har lyssna på. Precis som Hitler, precis som Stalin.

Putin vill nu dessutom bygga eget ryskt internet och detta enbart för en orsak. Han vill kontrollera sin egen befolkning till 100%. Finns bara en sak som stoppar honom från detta. Han hinner inte och eget ryskt internet kommer ej att fungera och ej att användas. Försöker han sig på det kommer han bara att avslöja sig som den Stalinist han är

http://www.svd.se/nyheter/utrikes/putin-natet-ar-ett-cia-projekt_3496994.svd




Det fria internet är ett mycket stort problem för Putin nu när han går all in för att blir 2000-talets nye Stalin. Frågan är hur länge till internet kommer att kunna anses fritt i Ryssland.

Bra artikel!

Putler måste stoppas handgripligen. Förhoppningsvis så stannar han upp när en militär konflikt med NATO står för dörren, men någon garanti för att han stannar upp finns tyvärr inte.

Putler är en stalinist när det gäller drömmen om Sovjetimperiet 2.0. Men han är inte stalinist vad gäller ekonomin, och faktiskt heller inte stalinist vad gäller försvaret. Stalin körde en fruktansvärt hänsynslös kollektivisering/industrialiseringspolitik som snarare var isolationistisk. Detta gällde också försvaret där just försvaret av Sovjetunionen prioriterades före en världsrevolution, ända fram till sommaren 1939, då han ingick en allians med Hitler för att kunna skapa en buffertszon till skydd för Rodina.

Putler imperialistiska/chauvinistiska vision är i själva verket just en blandning av Stalins Sovjetimperium och Hitlers taktik för att lägga under sig mer mark och folk. Det är därför jag just kallar Putin för Putler.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in