Citat:
Ursprungligen postat av
Provokatör
Provokatör tar nu till orda i en fråga han sällan diskuterar, när jag växte upp så var invandringen marginell, det fanns möjligtvis några ungrare vad jag kommer ihåg.
Huruvida dom tillhörde den ena eller andra kyrkan eller folkgruppen gav jag och alla andra fan i helt enkelt, det var inte viktigt för oss och knappt för dom. Det som var viktigt var att dom var i Sverige och var glada att dom lyckats fly förtrycket i Ungern, dom har gjort sitt bästa och lyckats bli fullt ut integrearade i det svenska samhället.
Och nu kommer du sodar och ställer krav på att jag ska känna till din bakgrund, att jag ska kunna skillnaden på syrier, assyrier syrianer och what ever, innan jag får diskutera, skärp dig!
Jag skiter fullkomligt i vad du har för bakgrund, det är inte viktigt, det som är viktigt är att du är här och då är det din och din folkgrupps plikt att uppföra sig! Förstått?
Att springa runt i stora grupper och spöa och slå ihjäl folk från fel släkt på svenska gator är helt enkelt INTE OK, oavsett vilken bakgrund man har, same (lapp), syrier eller inuit det skiter vi i, med vi menar jag alla svenskar inklusive dom som invandrade från Ungern 1956.
/Provokatör
Jag menar inte att man MÅSTE känna till någons kultur, bakgrund, eller dylik. Det jag syftar på är att om man ska börja diskutera saker som har med det ämnet att göra, då bör man vara säker på att den fakta man har är rätt, innan man hoppar in i en diskussion och pratar som att man vet att såhär är det. Inte fan kan man sitta och skriva att syrianer gifter bort sina 9åriga döttrar, om inte det stämmer. Om du tycker det är rätt, så förstår inte jag riktigt hur du resonerar.