2014-04-15, 11:45
  #49
Medlem
SummaSummarums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svithjod
Låter som något taget ur boken Djurfarmen? Verkligheten överträffar dikten, en grupp individer ersätter tron på den röda lyckostaten med tron på den kommande klimatkatastrofen, kritik och opposition mot deras verklighetsbeskrivning skall tystats och endast de som tror rätt skall få göra sig hörda.

Samtidigt påstår man sig vara för mångfald och yttrandefrihet?
De driver klimatfrågan som ett led i att inrätta en världsregering. Ett globalt styrsystem som skall sköta "miljöfrågor" och frågor relaterade till "hållbar utveckling" (vilket är ett luddigt begrepp som inbegriper i stort sett allt). De ämnar ta sig rätt att utkräva skatter relaterat till sådant för att sedan expandera systemets inflytande till andra områden tills världsherravälde är inrättat. New World Order brukar det kallas. MP är globalistelitens (ofta duperade) knähundar, liksom alla andra partier i sjuklövern är.

MP skriver bland annat såhär i sitt partiprogram:

"Vi kan tänka oss överstatliga beslut angående miljöskyddande åtgärder. Dessa bör tas av en organisation som enbart hanterar dylika frågor, förslagsvis på global nivå."

Lite sådär i förbifarten, utan att nämna det, så tar de sig rätt att styra och ställa över alla folk och nationer på hela planeten.
__________________
Senast redigerad av SummaSummarum 2014-04-15 kl. 12:36.
Citera
2014-04-15, 11:50
  #50
Medlem
El Capitanos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aguierre
MP-muppen Maria Ferm anser att Romson är feltolkad! Skall man skratta eller gråta?

Det är ju onekligen komiskt. "Feltolkad" är klassisk mediaträning, men Ferm är bevisligen för korkad och ointelligent för att begripa när det passar och inte.
Citera
2014-04-15, 11:58
  #51
Medlem
El Capitanos avatar
Miljöpartiet är verkligen bisarrt. Jag undrar om deras egentliga önskan är att införa, inte proletariatets diktatur (som kommunisterna) utan batikkärringens diktatur. En utopiskt "gott" samhälle av "upplysta despoter" där en enda åsiktsriktning är tillåten, annars hamnar man i Miljöpartiets mysfängelse - där man förvisso släpps ut igen ganska snart.

Demokrati verkar ju enligt MP ändå bara landa i att SD får röster och så kan man ju inte ha det. Nej istället ska vi ha det nya riket där solen alltid skiner och blommorna blommar året runt, alla cyklar överallt, fullt av mångkultur och spännande möten, och de cyklande medborgarna brister emellanåt ut i spontanteater och afrikansk dans där vid vägrenen snarare än att gå till jobbet. Arbetslöshet - för de som faktiskt går till jobbet - är dock inget som helst problem, eftersom det nya gröna samhället har skapat oändligt många nya gröna jobb.
__________________
Senast redigerad av El Capitano 2014-04-15 kl. 12:03.
Citera
2014-04-15, 12:04
  #52
Medlem
Mullrets avatar
När man ser Åsa Romson på media så får man vibbar av dårskap. Har träffat många stollar på mentalsjukhus och drivet, blicken, agitationen gör man känner igen symptomen. Ingen verklighetsförankring utan " jag har rätt och ni som inte fattar kommer brinna i helvetet " sagt med emfas, övertygelse och uppumpat ego.

Mycket farlig person för MP. Tyvärr inte 100% genomskådad ännu.
Citera
2014-04-15, 12:07
  #53
Medlem
Ta det lugnt, förslaget skulle aldrig tillåtas av Europadomstolen, det står i uppenbar strid med EKMR artikel 10. Den svenska yttrande- och informationsfriheten i RF kan de göra våld på lite hur som helst, men som tur var finns idag europeisk lagstiftning som faktiskt följs.
Citera
2014-04-15, 12:13
  #54
Medlem
orkarNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av theRulerOfBethos
Värt att nämna även argumentet som Romson tar upp. "Om någon skulle kalla någon för hora i det verkliga livet så är det ett brott. Samma lag borde gälla för internet", så går hon in på att det handlar om förtal etc.

Skillnaden är att om du säger sådant till en person i det verkliga livet så söker du upp personen ifråga och utsätter aktivt denne för ett sådant påstående. Om du däremot skriver på en anonym internetblogg att någon är en hora så måste horan ifråga aktivt söka upp din blogg och läsa vad du skriver för att känna sig påhoppad.

Förtal är inte heller något av de värsta brotten i lagboken. Mp tycker dock att den här typen av fall, där en människa aktivt söker sig till någon annans blogg och känner sig förtalad är tillräckligt allvarliga för att det ska bli befogat att avskaffa den anonyma yttrandefriheten.
Ja. En rimligare liknelse är att en maskerad person vid ett bord i matsalen säger att någon är en hora. Lagförslaget innebär att matsalsägaren måste springa fram och slänga ut personen eller på annat sätt se till att hen inte säger något om horor. Det framgår med all önskvärd tydlighet hur jävla CP det här förslaget är.
Citera
2014-04-15, 12:13
  #55
Medlem
Kaospojkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cuntbag
Hur fan kan en människa rösta på detta parti?

Frågan är hur någon kan rösta öht.
Ni alla bidrar till att detta händer. Det håller det nuvarande systemet vid liv.
Makten försöker censurera internet gång på gång, och det är inte bara MP.
Eran röst gör ingen skillnad.
Citera
2014-04-15, 12:14
  #56
Medlem
Månsans avatar
De som inte tror på ryktet om journalisters ständiga silkesvantar i rapporteringen om favoritpartiet miljöpartiet borde ha fått sig en tankeställare idag. Ytterst mesigt rapporterat -- om ens alls -- om detta monumentala intellektuella haveri. Ren och skär galenskap tillåts passera nästan utan kritik från ljugmedia.

Jämför gärna med stormstyrkan i dreven så fort någon okänd underhuggare från SD säger eller gör något korkat.
Citera
2014-04-15, 12:16
  #57
Moderator
tobess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blappe
Ja, de kan ju börja med att snegla på hur kina gjort.

Exakt, det blir ju nästa naturliga steg. Om man inte kan kontrollera vad som sker utanför rikets gränser så slutar det ju med att man måste strypa utlandstrafiken eller börja med trafficshaping på bara av staten godkända sidor.

MP säger alltså i förlängningen att dom vill erbjuda medborgarna ett förhandsmodererat internet så att man inte i misstag tar del av "fel" åsikter
Citera
2014-04-15, 12:16
  #58
Medlem
Siedepunkts avatar
Även om detta aldrig skulle gå igenom tycker jag det är en väntad idé från ett vidrigt parti. Miljöpartiet är inte ett seriöst parti. Kolla bara språkrören. Att MP är så stora som man nu är säger mycket om oss som röstar. Man kan kalla SD för enfrågeparti och extrema men vad är MP då? Nej jag röstar inte på SD.
Citera
2014-04-15, 12:21
  #59
Medlem
Mikojans avatar
Att förbjuda anonyma bloggar är förstås nåt muppen Romson och hönsen runt henne vill åtta dar i veckan. Det var bara inte nåt som skulle ut till offentligheten. Än.

Partistrateger (eller vad dom kallas bland mupparna) sket i byxorna. Att man underifrån tystar sin ledare offentligt är ett kraftigt underbetyg som miljömuppjournalisterna förstås tänker ignorera.

Och Vi som ogillar odemokratiska censurmuppar hoppas att Romson får många tillfällen att höras och synas i radio och TV.
Citera
2014-04-15, 12:25
  #60
Medlem
Ådärkomdenjas avatar
Kommunister aer kommunister, om aen i falsk grönmundering.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in