2006 var det ju en hemvärnskille som tog sitt vapen, sköt 50 skott i ett bostadsområde och sedan sköt sig själv.
Var tur att han inte gick tillbaka till krogen och börja skjuta medans det var öppet.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article10851626.ab
Folk får fortfarande ha vapen hemma om man har 3 rum eller mer ( eller vapenskåp ). De vitala delarna på vapnet ska kunna delas upp och gömmas i olika rum om man inte har vapenskåp.
Och nyckel ska förvaras hos högre befäl ( oftast plutonchef ).
Själv skulle jag inte vilja ha vapnet hemma. Visst, nu har jag lyxen att bo 3 minuter från kasun. Men är bara ett orosmoment att ha hemma.
Patronlägeslås är en bra grej. Även om risken finns att har man det i vapnet och man tappar det i asfalten så kan det utlösas.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Vilket totalt trams, HV vapen skall förvaras hemma punkt slut, med ammo dessutom, antalet fall av misskötsel är extremt lågt.
Det är situationer som jag nämnde ovan som infört reglerna. Räcker med en idiot för att förstöra för alla.
I Norge 2002 sköt en hemvärnsman ihjäl 3 stycken sedan sig själv med vapen han hade hemma.
Finns ingen anledning i nuläget att ha vapnet hemma olåst med ammo.