Citat:
Ursprungligen postat av
Husvagn2
Det som kan kännas lite bekymrande är främst två saker: -om TO som den stjärnadvokat han är, med retorikens hjälp, lyckas få KJ fri, samt - om åklagarnas tidiga misstag i utredningen lett till att MB inte kunnat avföras som "icke-rimligt tvivel-man". Då ökar risken att nya offer får sätta livet till. Det handlar inte enbart om KJ och MB utan alla där ute som får det bekräftat att det går att komma undan med mord, detta oavsett om KJ är skyldig eller inte. Det är lite scary.
Edit: Med tidiga misstag avses att MB inte utreddes tillräckligt, samt att fokus satts på att fälla KJ för mordet till varje pris. Detta fokus grumlar sikten och gör att de missar saker som för utomstående ser som självklara, exempelvis det av åklagarna sannolikt felaktiga bedömning av mordvapen.
Visst kan man tänka så men jag tror inte KJ kommer att klara sig - utan han kommer troligtvis
att bli fälld, oklart till vad eller hur många år. Thomas har hanterat detta fall skickligt men trots det
har vi med VB:s blode i KJ:s bil att göra, det om något är tungt och på det beviset kommer nog domstolen att bygga upp sina domskäl och på så vis så blir MB inte den som avgör, tror jag.
Det som oroar mig mest i sådana här fall med bräckliga personligheter och ett antal diagnoser
är att dom numera allt för ofta döms till ett tidsbestämt fängelsestraff men ändå avtjänar
sin tid på rättspsyk för det är där dom egentligen hör hemma. Jag gissar att KJ kan vara just
en sådan som efter att domen fallit och hoppet är borta kan komma att hamna på rättspsyk.
Ordningen blir inte återställd för att KJ sedan flyttas över till rättspsyk utan det är då problemen
börjar just p g a att han har ett tidsbestämt straff med sig till rättspsyk som han endast behöver avtjänar två tredjedelar av, det är absolut inte bra oavsett vilket håll man räknar.
Det finns mycket mer att säga om just detta ämne men jag avslutar eftersom domen ännu inte
fallit och vi faktiskt inte vet vad den blir. Vi får vänta tills den 16 april men tydligen hade hovrätten flaggat för att detta kunde dra ut på tiden, troligtvis för att det är ett svårt indiciemål, att få
en helhetsbild av detta tilltrasslade garnystan med en massa lösa trådar lite här och där
kan fan inte vara lätt för för någon.