Citat:
Du har en ökning för europeisk arbetskraftsinvandring, vilket är trevligt, men denna har aldrig varit ett egentligt problem. För utomeuropeisk asylinvandring har du minskad sysselsättningsgrad och det är mindre kul eftersom denna grupp är den verkliga huvudvärken med tanke på dess storlek, segregationen, och problem som sträcker sig över generationsgränserna. Detta understryker vad jag sade, du sätter en enorm tilltro till magiken i de liberala reformer men efter 8 år med Reinfeldt (vilket ändå är ganska lång tid) så har vi negativt resultat för den svårintegrerade gruppen. Att minska bidragsinvandringen är förhållandevis lätt rent tekniskt och kan göras parallellt, men det kräver politisk vilja vilket till att börja med kräver en öppen och saklig debatt. Och som sagt, här har liberaler aktivt bidragit negativt, både ideologiskt och sakligt.
Citat:
Kolla på våra grannländer. De har gjort de reformer som Sverige också borde göra. Mer fokus på lönsam invandring som skapar mindre spänningar i samhället och är mer långsiktigt gångbar. Fungerande invandring skapar också bättre attityder och erfarenheter, vilket på lång sikt gynnar liberalismens sak. Denna typ av invandring har dessutom mer likheter med den invandring som man tänker sig i det liberala samhället etc. Ingenting hindrar liberaler i Sverige från att vara en del av en sådan process här, men istället har svenska liberaler glatt drivit på bidragsinvandringen tillsammans med rödvinsboljeviker med argument som att analfabeter är extra lönsamma och att det går bra att leva på 450 (sic!) kronor i månaden.Det är inte en nykter analys att tro att invandringen ligger närmare att reglera än invandringen. Det som ligger närmast att reglera i invandringen är arbetskraftsinvandring och lukrativ invandring, för att LO-facken och annat pack grinar om att deras värdelösa medlemmar blir utkonkurrerade av annorlunda analfabeter.
Citat:
Det är lite fel fråga. Frågan är, om vi nu vill ha liberalism, varför välja en väg som går över misärträsket? Är det verkligen meningsfullt? Bdragsinvandring är inte ett medel att realisera liberalism i Sverige. Har Danmark förstört vägen till liberalism för att de inskränkt bidragsinvandringen? Frihet syftar också till något, du vill ha frihet på grund av vad det gör för samhället och för dig, du är inte intresserad av att vara helt fri ensam på ett isflak. Ingen är egentligen intresserad av pappersfrihet per se. Därför bör en sund liberal även förhålla sig till reformer så att den samhälleliga harmonin bibehålls. Sverige blir inte bättre eller friare i någon relevant mening av en stor degenererad, missnöjd underklass som trängs i ghetton och som skall försörjas av skattebetalare och dessutom konskekvent röstar för detta. Det skapar bara onödiga spänningar och ett samhälle ingen egentligen önskar. Liberalismen fodrar ett harmoniskt samhälle med hög tillit, alltså förefaller det bättre med en ordnad reträtt där munnen rättas efter matsäcken. Det är knappast några konstigheter, framförallt inte för liberaler som kommer från den gamla stammens liberala filosofer (Locke, Mill, Smith et al) eftersom dessa hade just detta anslag.Om man kan tänka sig att bo i en papplåda i novemberslasket, aldrig blir sjuk, inte tänker skaffa familj och dessutom ämnar dö innan pensionen, så visst. Fredrik Segerfeldts drömsamhälle. Ett utmärkt exempel på ett negativt liberalt bidrag till debatten. Vem vill rösta på en sådan dåre? Varför måla upp det liberala drömsamhället, eller vägen dit, som ett samhälle ingen önskar.