2014-03-19, 18:42
  #15409
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Niklas-P
StureGubben förvandlad till barnätande Vampyr!!? My ass....

Barnen som han gav sig på för 40-45 år sedan är det givetvis synd om - men knappast är det synd om hans tilltänkta KK i Uppsala. Vilken vällustigt satte fram en förpackning med vätska, vilken SB fick sniffa på och sedan blev lika hög som TwinTowers av..... Uppsalaemmlet fick smaka lite mer än han kanske hade väntat sig....
Du menar att den homosexuella mannen bjöd Sture på sniffa? Han var ju även påverkad av alkohol och benso.
Endast idioter sniffar lösningsmedel
__________________
Senast redigerad av Grismongis 2014-03-19 kl. 18:47.
Citera
2014-03-19, 18:59
  #15410
Medlem
Jag undrar vad Sture kommer att jobba med när han kommer ut? Dagis? Barnvakt? Kanske någon av dom som skriker högst om rättskandal borde erbjuda honom ett extraknäck som nanny? Jag menar han är ju både frisk och oskyldig så det borde inte vara några problem?
Citera
2014-03-19, 20:53
  #15411
Medlem
Även om han inte är den mysgubbe som han gjorts till. Borde han inte vara av ett
väldigt segt virke om han börjar om med brott. Åldern och alla år han suttit inne
Citera
2014-03-19, 23:01
  #15412
Medlem
Bohlwinkels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Olepeter
Så är det i många fall. Men just på radion var det Sture själv som pratade.
Ja, han är ju känd för att hålla sig till sanningen.

Frågan är även hur mycket sanning det ligger i att han avser kräva ersättning för sina 23 senaste år på Säter. Att han kommer att gå till JK med ett ekonomiskt krav kan man väl utgå från och då måste han givetvis även påstå att han är beredd att gå till domstol om han inte för något av JK. Något annat vore inte så smart rent förhandlingsmässigt. Men om JK nekar så är det nog ändå rätt tveksamt om gubben inleder en domstolsprocess mot staten. Hur ska han resonera, han är ju inte ens en fri man?

Det finns naturligtvis en liten teoretisk chans att JK, som McEnzino spekulerar om, godtar att utge viss ersättning ex gratia men det kan ju i sådant fall aldrig bli fråga om några jättebelopp utan snarare om något rent symboliskt.
Citera
2014-03-19, 23:03
  #15413
Medlem
SPÄNNANDE , nu är Sture Kvick fri.
Undrar om han kommer FLIPPA UR och totalmörda nån
Citera
2014-03-19, 23:43
  #15414
Medlem
Public-Detectives avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltomten
SPÄNNANDE , nu är Sture Kvick fri.
Undrar om han kommer FLIPPA UR och totalmörda nån

Alla som velat ha honom utskriven kanske vill ge honom mat och husrum nu när han ska flytta från Säter? Kanske finns en hel kö med frivilliga som öppnar sina hus och lägenheter för Bergwall.
Citera
2014-03-20, 01:26
  #15415
Medlem
Tjänar pengar på svenska rätt-systemet:

http://shar.es/RRquv
Citera
2014-03-20, 06:53
  #15416
Medlem
JagHarEnLitens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltomten
SPÄNNANDE , nu är Sture Kvick fri.
Undrar om han kommer FLIPPA UR och totalmörda nån

Nej, däremot är sannolikheten för att man hittar honom aspackad i någon snödriva någonstans rätt stor.
Citera
2014-03-20, 06:56
  #15417
Medlem
JagHarEnLitens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Public-Detective
Alla som velat ha honom utskriven kanske vill ge honom mat och husrum nu när han ska flytta från Säter? Kanske finns en hel kö med frivilliga som öppnar sina hus och lägenheter för Bergwall.

Idag friges kanske några tiotals personer från fängelse. Jag förutsätter att du enligt din logik ovan är beredd att ge en av dessa mat och husrum? Eller anser du att dessa ska sitta resten av sina liv i fängelse?
Citera
2014-03-20, 07:51
  #15418
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av McEnzino
Vad sägs om att SB bör få skadestånd/ ersättning ex gratia för detta:

(Citat från artikel idag i Aftonbladet, min fetning): Sture Bergwall har utsatts för ett oerhört övergrepp av rättsväsende och rättspsykiatri. Att upphäva den slutna vården är inte bara den logiska fortsättningen på att han har friats för morden. Det var även det enda anständiga beslut domstolen kunde fatta.

Länk: http://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/oisincantwell/article18569699.ab

Det bör väl rendera någon form av ersättning att man blivit utsatt för Sveriges största övergrepp av rättsväsende och rättspsykiatri? Betänk här att ett antal olika högt kvalificerade åklagare bedömt att de tidigare utredningarna/ processerna mot SB sköttes på ett anmärkningsvärt och undermåligt vis. Att domstolar blev vilseledda. Så även om preskription inträffat vad gäller ansvar för t ex åklagare/ polis m fl är det en anständighetsfråga att staten utger ersättning ex gratia till SB snarast. Ex gratia innebär som bekant att staten inte behöver erkänna att man är juridiskt ansvarig för att allt blev galet, men att man "av nåd" utger en summa för det som inträffat. Denna Quick-soppa är ju inte något av moder Sveas stoltaste ögonblick direkt.

I den rättsliga biten var ju polis och åklagare vilseledda av terapeuterna på Säter.

Vad gäller vårddelen så utdöms nästan aldrig skadestånd. Oftast blir det litet kaffepengar från nån patientförsäkring.
Citera
2014-03-20, 08:49
  #15419
Medlem
Reimers avatar
Dan Josefsson angående de systemfel som möjliggjorde rättsskandalen.

" I Sture Bergwalls fall samverkade två olika systemfel. En ovetenskaplig tron på bortträngda minnen gjorde hans orimliga erkännanden trovärdiga i vårdens och mordutredarnas ögon. Och därefter såg en ljugande polis och en partisk åklagare till att den i deras tycke trolige mördare också dömdes för morden."

http://www.dn.se/kultur-noje/kulturdebatt/dan-josefsson-rattsskandalens-systemfel-kvarstar-nar-sture-bergwall-lamnar-sater/
Citera
2014-03-20, 08:58
  #15420
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bengbeng
Jag undrar vad Sture kommer att jobba med när han kommer ut? Dagis? Barnvakt? Kanske någon av dom som skriker högst om rättskandal borde erbjuda honom ett extraknäck som nanny? Jag menar han är ju både frisk och oskyldig så det borde inte vara några problem?

Är Sture frisk? Var har du fått det ifrån?

Skriv helst inte en massa skit i tråden när du, uppenbarligen, inte har fattat någonting av rättspsykiatri i allmänhet och detta fallet i synnerhet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in