Citat:
Ursprungligen postat av
SlaktarnGBG
GAIS, Elfsborg, IFK Göteborg, Bajen, Hibernians, Hertha Berlin m.fl. är bara några som visat sitt stöd genom banderoller eller att ha varit på plats på sjukhuset. Det är inte politiskt, utan det är för en kille som gjort mycket för svensk supporterkultur.
Det där stämmer helt enkelt inte. Bajen Fans gjorde en statusuppdatering på Facebook. Mängder av kritik har framförts från våra led då vi inte vill att Hammarby IF eller dess supporterorganisationer ska fungera som politiska megafoner.
Sedan vet jag inte vad du tänker på när du påstår att den sjukhusinlagda har gjort mycket för svensk supporterkultur. Mig veterligen har han inte gjort någonting särskilt, bortsett från att dra in politik på Malmös läktare, vilket snarare är negativt än positivt. Han kanske har varit ett tillskott i MFFs led, men för oss andra stora, så har han inte gjort ett skvatt så vitt jag vet.