Citat:
Ursprungligen postat av
detejagde
Finns ju dock inget motbevis mot artikeln. Sen så att två pers dött av det samtidigt så betvivlar jag att det är ren cannabis. Måste varit något annant skit i det som dödade dem.
Om du kunde logik och vetenskap så hade du förstått att det inte är en sant eftersom artikeln man inte följer vetenskaplig metodik. Det är just av den här anledningen som medicinsk forskning är så lurigt, det finns många idioter som inte följer korrekt procedur. Detta kan faktiskt liknas med Intelligent Design. Däremot kan jag säga direkt att cannabis rökning dödar eftersom tjära -> kol -> död. Det är inget konstigt.
Att artikelförfattaren inte är särskilt kunnig visar sig i att hon inte ens märker att hon säger emot sig själv.
Citat:
Båda dog efter hjärtrubbningar, så kallade arytmier, som orsakades av att männen hade rökt cannabis några timmar innan dödsfallen inträffade.
Arytmierna orsakades alltså av CB-rökning hävdar man, häpnandsväckande. Otroligt, nej vi ska alltid ha ett öppet sinne, det är inte omöjligt. Så vi får kolla på hur det gick till:
Citat:
De tror sig nu ha bevisat att cannabis kan vara dödligt, men det är fortfarande oklart hur det triggar igång hjärtproblemen
Så det var cannabis som var dödligt men hur vet vi inte. Den här artikeln får ni gärna visa för människor skolade i logik så som seriösa forskare, de kommer nog undra hur dessa forskare ställer sig till positivism och annat som är elementärt:
Citat:
"The researchers believe that this change in heart rhythm – called arrhythmia - was caused by cannabis.
The reason they came to this conclusion was that both had smoked the drug within a few hours of their death and neither had any history of heart problems."
Kort sagt står det följande, två män har dött av förändrad hjärtrytm ett par timmar efter de rökt cannabis. Man har inte funnit någon normal förklaring och har därför valt en extraordinär. Det betyder inte att de har fel, det kan mycket väl vara så att forskarna faktiskt upptäckt de första dödsfallen på enbart cannabis. Men det finns inga bevis som stödjer detta påstående, bara brist på andra bevis.
Inom riktig vetenskap hade detta knappast varit godtagbart som bevis, då hade alla gått på bluffen som italienaren som påstår sig bedriva kall fusion etc. sysslar med. Man måste bevisa saker för att hävda att man vet att det är på ett visst sätt. Nu har det sätt ett samband som med tanke på den totala mängden data måste vara att betrakta som ganska svagt.