Anna- Carin Zidek är förstående till skillnad från norrmännen och förklara sig.
http://www.expressen.se/sport/vintersport/hon-trader-fram-jag-har-inget-att-dolja/
De bara kastar skit om andra istället för att bevisa sin oskuld. Per Elofsson har redovisat sina värden och har väntat snart ett år på att få se de norska men de är gömda för att antagligen tål de inte att redovisas.
Sen till astmamediciner, de som inhaleras via diskusar typ sertide kan inte mätas i blodet då de går in i luftrören och där vidgar dem för bättre andning, se klipp ur
http://www.1177.se/Fakta-och-rad/Lakemedel-A-O/Seretide-Diskus/
Så här fungerar medicinen
Astma är en sjukdom som drabbar de nedre luftvägarna och som gör att passagen av luft till och från lungorna försvåras. När man har astma drar bland annat musklerna i luftrören ihop sig. Luftrören blir trånga och det blir tungt att andas.
När man har KOL är flödet av luft genom de mindre luftvägarna i lungorna ständigt nedsatt, till skillnad från astma då man får anfall av andnöd. Vid KOL blir man andfådd, man kan få slemhosta och det kan väsa och pipa när man andas.
Det ena verksamma ämnet salmeterol verkar främst i luftrören och häver muskelkrampen genom att stimulera särskilda mottagare, så kallade beta-2-receptorer, i luftrörens muskler. Då slappnar musklerna av och luftrören vidgas. Effekten kommer inom 10-20 minuter. Full effekt får man efter 2-3 timmar och den varar i 12 timmar.
Flutikason, som är det andra verksamma ämnet, motverkar inflammationen i luftrören och läker irriterad vävnad. Genom att minska inflammationen kan man förebygga astmaattacker och lindra besvären vid KOL. Kortison botar inte astma eller KOL, men det dämpar inflammationen och sjukdomen lugnar ner sig när det gäller astma ofta avsevärt. Full effekt av flutikason får man efter allt ifrån några dagars till flera veckors behandling.
Kortison som man andas in har inte någon snabb effekt utan ska tas varje dag vid astma under en längre period för att ge effekt. Många med astma kan då leva i stort sett som vanligt. Medicinen är inte lika effektiv vid KOL som vid astma och rekommenderas bara för dagligt bruk om man har tydliga besvär.
Någon som inte tror att denna medicin inte förbättrar resultatet??