Citat:
Tveksamt hur de skall ha råd med det. Inte gratis att bygga vapen och Ukraina har i nuläget knappt råd att betala sina soldater lön (vilket också kan vara en delförklaring till deras passivitet).
Dessutom tror ja det är ryss-lojalister som styr över dem.
Det går kanske att stoppa produktionen och exporten men att de skulle börja producera för Ukrainsk militär ligger en bit in i framtiden (åtminstone om det gäller mer avancerade vapen).
Något som heller inte skall glömmas i hela den här debatten är vad Ukrainarna själva tycker?
Sett på hela befolkningen, hur många är ryssvänliga gentemot ryssfientliga?
Hur stor del av proteströrelsen vände sig mot enbart mot Janukovitj korruption och maktmissbruk utan att för den delen förkasta Ryssland som framtida partner?
Troligtvis en stor del, men samtidigt var Janukotivj så pass usel att man nästan måste anta att hans person var nog för att gå ut på gatorna och protestera.
Tror man är kloka i Ukrainska regeringen nu som är försiktiga. Att handla fel i detta läge skulle kunna skapa stora motsättningar bland de etniska grupperna. Få vill nog se en situation där civila ryssar och Ukrainare börjar hata varandra och innebära slutet för Ukraina som nation. I värsta fall skulle ett inbördeskrig kunna bli ett nytt jugoslavien med stora etniska motsättningar och sår som kommer ta lång tid att läka.
