Citat:
Ursprungligen postat av
twisterlove
Men kolla denna sida till exempel:
http://arcturi.com/ArcturianArchives.html
Fan ska man tro om detta?
Dessa kallar ju till och med sitt skepp för Athena, en grekisk krigsgudinna, högst upprörande!
Jo. Fan, det är sant. Hade en kompis som var inne på allt ockult/övernaturligt/religiöst och allt möjligt sånt skit. Och han slängde ut en förmögenhet på litteratur i de ämnena. Och de där jävla böckerna är dyra. En sak som jag lade märke till var att de alla började på liknande sätt, typ:
"Du som överväger att köpa den här boken tillhör en liten skara av befolkningen som verkligen har mod och styrka på många plan och en överlägsen intelligens. Bara vår lilla skara är smarta nog att förstå resonemang som går utanför ramarna. Och du har mod att ifrågasätta rådande normer. Du ligger milsvida mycket längre i din personliga utveckling och psykiska styrka än andra"
Och det späddes på med: "Du känner dig ofta utanför och ensam och det beror på att andra inte kan hänga med i dina smarta resonemang." Alltså, mycket som många kan känna igen sig i, men som många ändå kan tolka som specifikt riktat till just dem.
Artiklarna i tidningarna och böckerna gavs auktorisation med hjälp av tillförlitliga referenspersoner. Minns nåt reportage i nån tidning, tror det handlade om besökare från yttre rymden. En av de som sett och hört om just dessa var någon före detta soldat i USA:s Navy Seals. Han användes alltså för att ge tyng åt reportaget. Som välrenommerad soldat i det mest ultimata elitförbandet så måste ju han ha alla dubbar i däcken. Och att han fått sparken efter att berättat om sina iakttagelser berodde enligt reporatget att han haft modet och intelligensen som jag nämnt ovan.
Så, ja...jo..du kan nog ha rätt i det att det finns organiserad propaganda för att tjäna pengar på de som är inne på sånt här.
Kan förresten säga att den här kompisen slutade tro på sånt nåt drygt halvår efter att han börjat umgås med mig. När han var hemma hos mig fick han ofta höra den här, visade sig vara bra medicin för honom.
www.youtube.com/watch?v=Dp6LT2MdaPI