Citat:
Ursprungligen postat av
S-cup
Media blandar gärna ihop "troll" med en person som har knäppa ideer och gärna säger dom, bonuspoäng om de är provocerande (= din typiska flashbackare).
De omåttligt korkade journalisterna och politikerna såväl som resten av det vänsterliberala etablissemanget i allmänhet, har inte fattat ett dugg av vad troll egentligen betyder, utan vissa, antagligen obotligt dumma journalister, har börjat använda ordet troll för en person som har konservativa eller nationalistiska åsikter, och sedan har resten av de vänsterliberala hjonen hakat på. De verkar dock förbehålla sig att använda troll för att beteckna konservativa eller nationalister som skriver på internet.
De har skapat sin egen betydelse av ordet helt enkelt. Antagligen går deras imbecilla tankegångar något såhär; troll - smutsig, ljusskygg, korkad, ociviliserad, elak, ond varelse. Som vi bara ser här i tråden om Robert Aschbergs program som han tydligen håller på att lansera, så är han ute efter personer som skriver "kränkande saker", och används synonymt med det idiotiska ordet "näthatare".