2014-02-08, 10:04
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sesamfan
USA kan besegra hela världens sammanlagda sjöstridskrafter utan några större problem så man kommer inte till Amerika via havet. Så då kan fråga sig om samtliga amerikanska länder kan besegra U.S Army, USMC, National Guard, lokala miliser etc. Ytterst tveksamt enligt mig.

Så nej. USA är löjligt starka och har en sjukinihelvetes krigsmakt. Finns inte en chans att "resten" vinner.
Instämmer, läste någon kommentar om att ryssland och kina hade klarat det ihop samt någon om att ryssland klarar det ensamma? Herregud. USA är inte någon liten krigsmakt, inget land hade klarat av att göra en skråma ens.
Citera
2014-02-08, 10:05
  #62
Medlem
En enda stor attack utan biologiska, kemiska eller nukelära vapen tror jag skulle misslyckas.
Fast om alla länder gick mot usa och på så sätt satte dem i handelsblockad hade USA inte klara sig i längden och då hade varit möjligt för den globala alliansen att vinna. Men jag tror amerikanerna hade kämpat ett gerillakrig som hetter duga efter invasionen så de skulle vara svårt att verkligen skapa stabilitet i landet
__________________
Senast redigerad av Rakeem 2014-02-08 kl. 10:07.
Citera
2014-02-08, 10:17
  #63
Medlem
ascHacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cheddarjoe
Den meningen är lite difus. Om jag bygger ett hus på 45kvm och köper in marmor för 10miljoner och täcker all yta möjlig med denna ädla bergsort, blir mitt hus mer exclusivt än grannens 150kvm med topp notch allt annat? Nej. Dyrare ur ett materialistiskt synpunkt men betydligt billigare ur enmarknadsmässig vinkel. Det är lite så dina tankar om USA går, dom har det huset som är dyrare ur ett materialistiskt sett.

Anledningen att meningen är difus är för att han/hon hämtade sin information från aftonbladets faktaruta som fanns uppe för några dagar sedan om USA.
Citera
2014-02-08, 10:18
  #64
Medlem
USA lägger lika mycket som hälften av hela världens militärbudgets på sitt försvar.

Sen är det en vanföreställning att Kina är ett hot på nåt sätt.
De är långt ifrån ett militärt hot. Outbildade soldater, dålig utrustning.
Så att det är som i Battlefield 4 är bara BS.
Citera
2014-02-08, 10:32
  #65
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av soapmaster
Amerikanska folket är ganska beväpnat. Skulle bli jävligt svårt att besegra dem på hemmaplan.

Många miljoner amerikanare sitter hemma med AR-15's, prickskyttegevär, granater och allt möjligt trevligt. Många av dessa är också ganska bra tränade med dessa vapen.



Men ja den amerikanska militären skulle nog gå att besegra, då tråden handlar om krig på deras egen mark. Dvs att amerikanarnas motståndare redan har tagit sig dit på ett eller annat sätt.
Det hjälper inte så mycket om man har senapsgas upp till halsen.
Citera
2014-02-08, 10:34
  #66
Medlem
vassjagarns avatar
Räcker väll med att alla andra länder slutar skjuta in pengar till staterna som har redan en oändlig obetalbar statsskuld som vi fortsätter sponsra med vår piss regering
Citera
2014-02-08, 10:43
  #67
Medlem
PrimusPiluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HallKaften
Det var en kille som jag pratade med som sa att det spelar ingen roll om EU och alla andra länder hjälps åt tillsammans i en samtidig invasion av USA, så skulle dem endå inte klara det.. stämmer detta?

Själv tycker jag det låter konstigt.. tänk bara vad EU skulle kunna mobilisera, minst ett dussin av EU-länderna har ju toppmodern militär(Storbrit, Frankrike, Tyskland...) och de andra har ju mer eller mindre bra militär också.

Så vad tror ni, hur skulle det se ut? fråga mig inte varför detta skulle hända, det är en annan fråga.




svaret är nej, världen skulle inte klara av det.
Citera
2014-02-08, 10:46
  #68
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PrimusPilus
svaret är nej, världen skulle inte klara av det.

Jo, bara fylla 100 stycken Boeing 747 med atombomber och flyga in dom i diverse monument.

Saken är klar.

Man kan även skicka upp 100 satelliter med atombomber i rymden och släppa dom över USA. Detta hade t.om. Sverige klarat av.
Citera
2014-02-08, 10:56
  #69
Medlem
Stjaertsmoers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lucasmoura
Jo, bara fylla 100 stycken Boeing 747 med atombomber och flyga in dom i diverse monument.

Saken är klar.

Man kan även skicka upp 100 satelliter med atombomber i rymden och släppa dom över USA. Detta hade t.om. Sverige klarat av.

Du verkar jävligt insatt! Smidigaste sättet att sänka ett land är alltså att bygga ett gäng Boeing 747 och en handfull atombomber så är saken biff.

Skön spoiler i TS inlägg, satte kaffet i halsen.

EDIT: Har för mig att världens största flygvapen är US Airforce. Världens näst största flygvapen? Jo, US Navy.
Citera
2014-02-08, 10:58
  #70
Medlem
Stratrovarens avatar
Det ni glömmer är att en stor del av det aktiva försvaret och flottan är stationerat utomlands. Så ska man enbart inta amerika så finns det "endast" cirka 1 miljon soldater.
Citera
2014-02-08, 11:06
  #71
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sesamfan
USA kan besegra hela världens sammanlagda sjöstridskrafter utan några större problem så man kommer inte till Amerika via havet. Så då kan fråga sig om samtliga amerikanska länder kan besegra U.S Army, USMC, National Guard, lokala miliser etc. Ytterst tveksamt enligt mig.

Så nej. USA är löjligt starka och har en sjukinihelvetes krigsmakt. Finns inte en chans att "resten" vinner.

Sveriges utbåtsflotta kan på egen hand sänka USAs största hangarfartyg utan att dom ens vet vad som hände.
Citera
2014-02-08, 11:09
  #72
Medlem
hakro807s avatar
Tidningen Vice ställde just den frågan till en som faktiskt jobbar med frågan. Tycker hans svar är ganska tydligt.

http://www.vice.com/read/we-asked-a-military-expert-if-the-whole-world-could-conquer-the-united-states

Men låt oss vända på frågan - vilket är det största land som USA skulle kunna framgångsrikt invadera och hålla? Skulle de ens kunna hålla lilla Sverige? Givetvis kan de bomba landet till aska, men efter det? Ska de plantera miljontals amerikanska soldater med deras familjer i landet? Hur skulle resurser fraktas hit? Hur skulle de förhindra ett konstant flöde av vapen och annan materiell från våra grannländer. Frågan är högst relevant, se bara på Irak eller Afghanistan, två länder med en BNP en hundradel respektive en tusendel av USA:s. Trots detta lyckades de inte besegra dessa två länder annat än militärt, de har fortfarande inte de facto kontroll över länderna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in